Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. (8 451) 54 101, faks. (8 451) 54 130
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Aktualijos

Kaziuko mugė Pajiešmenių pagrindinėje mokykloje

2015-03-06

Integruotas projektas „Gurgu gurgu į Kaziuko turgų“ Pajiešmenių pagrindinėje mokykloje vyko nuo vasario 4 d. iki kovo 4 d. Integruotą dailės ir technologijų darbų savaitę organizavo dailės ir technologijų mokytoja Jolanta Virbickaitė, pakvietusi pradinių klasių (1–4) mokinius į aktyvią Kaziuko mugės darbų savaitę – tai puiki proga pasiruošti Kaziuko mugei mūsų mažiesiems mokiniams!

Nors dar ne pavasaris, bet kyvi kyvi – mes pavasariu jau gyvi! Vasario 26 d. prasidėjo pirmoji Kaziuko mugės darbų savaitės diena.  Mažieji mūsų mokiniai su nekantrumu laukė pirmosios dailės ir technologijų savaitės dienos, nes taip smalsu ir smagu ruoštis pavasario šventei – Kaziuko mugei! Dailės mokytoja Jolanta Virbickaitė su pradinių klasių mokiniais nuo pat ankstyvo ryto ruošėsi Kaziuko mugės šventei. Prasidėjo paukštelių lipdymas. Paukšteliai buvo lipdomi iš sūrios tešlos, džiovinami, o po kelių dienų dažomi. Paukštis siejamas su pavasariu, su gamtos atgimimu, simbolizuoja tekantį laiką, jo eigą.

Vasario 27-oji. Antroji Kaziuko mugės darbų savaitės diena – margučių marginimas. Margutis – tai derlingumo, gamtos pabudimo, žmogaus dvasinio atgimimo simbolis. Kiaušiniai buvo paruošti ir nuspalvoti iš anksto. Mokiniams juos tereikėjo išmarginti. Tas margučių margumėlis gražumėlis! Mokytoja Jolanta Virbickaitė sakė, kad savo gamybos suvenyriniais margučiais mažieji mokiniai labai džiaugėsi ir vylėsi, kad Kaziuko mugėje juos parduos.

Kovo 2-oji diena. Trečioji Kaziuko mugės darbų savaitės diena – popierinių verbų rišimas. Dailės mokytoja Jolanta Virbickaitė paaiškino, kad tradiciškai verbos būna surištos iš augalų šakelių ir gėlių. Tikėta, kad verbos saugo namus nuo Perkūno, žemę – nuo graužikų ir sausros. Mokiniai klijavo verbas iš popieriaus ir džiaugėsi, kad klijuotos verbos bus panaudojamos kaip parodos akcentas per Kaziuko mugės šventę. Mokinių sukurti darbai: paukšteliai, margučiai, verbos buvo paruošti Kaziuko mugės parodai.

Kovo 3-ioji – spektaklio „Išvažiuojam į Kaziuko turgų...“ diena. Juk ryt jau linksmoji dalis – Kaziuko mugė! Su nekantrumu laukiam, kada galėsim pardavinėti, siūlyti savo rankų darbo dirbinius. Juk ne veltui yra sakoma „Pirk, parduok, mainyk, už dyką atiduok!“ Spektaklio metu susiduria dvi kartos, kurios skirtingai mąsto, skirtingai rengiasi, skirtingus darbus dirba, skirtingas šventes švenčia... Viskas taip skiriasi! Senolių ramybę sudrumsčia naujoji karta. Prasideda dialogas, susipažinimas su skirtingo laikotarpio aplinka, daiktais, muzika, kalba. Senoliai jaunimą supažindina su tradiciniais, mediniais virtuvės įrankiais, pamoko megzti, papasakoja, kad tik ilgais žiemos vakarais yra laiko pasiruošti Kaziuko mugei, kuri yra pagrindinė senolių šventė, kada galima savo dirbinius parduoti, mainyti ir užsidirbti pinigų ne tik kvapniems riestainiams ir meduoliams „Kaziuko širdžiai“.

Spektaklį „Išvažiuojam į Kaziuko turgų...“ režisavo, kūrė scenografijas mokytojos Dovilė Bartkutė ir Jolanta Virbickaitė, 9 kl. mokiniai: Nojus Marcinkus, Anželika Legytė, Erikas Gaidelionis.

Nuo pat ankstyvo ryto visi laksto kaip pašėlę! Iš kur tas šurmulys? Ogi šiandien Kaziuko mugė! Kovo 4-oji! Puošiamos prekyvietės-kiemeliai, stalai, ant jų dedami įvairūs rankų darbo dirbiniai, repetuojama, šokama. Šiandien sveikinsim Kaziukus ir Kazytes, pirksim, parduosim, mainysim, už dyką atiduosim!

Įsirengę, papuošę prekyvietes-kiemelius, mokiniai su klasės vadovais ir mokyklos administracija iškeliavo į Pajiešmenių miestelio centrą, kur jų laukė gausi Kaziuko komanda: šventės kaltininkas Kaziukas, jo ištikimoji gaspadinė, skaniųjų „barankų“ (riestainių) kepėja Barankytė ir balsingieji gatvės muzikantai. O jau instrumentų gausa! Dūdos, gitara, akordeonas, būgnai, barškučiai! Kaziuko komanda su gatvės muzikantais žadino miestelio bendruomenę, kvietė į Kaziuko mugę, sveikino visus susirinkusius, o ypač Kaziukus ir Kazytes.Taip skambiai žadindami miestelį, sulaukėme ir mokyklos mokinių komandų, kurie sveikino Kaziuką muzikiniais pasirodymais, rateliais, linkėdami jam sveikatos.

Atsidėkodamas Kaziukas su gaspadine prabilo žemaitiškai ir dzūkiškai – sveikino visus su pavasariu, su gamtos atgimimu, su pavasario švente – Kaziuko muge. Kaziuko draugija, padėkoję visiems už nuoširdžius sveikinimus, kvietė kartu padainuoti bendrą eisenos dainą „Augo sode klevelis“ ir gurgu gurgu išvažiuojam vėlų  rytą į Kaziuko turgų.

O ko tik nebūta Kaziuko mugėje! Iš Pasvalio atvykę sveteliai – Savivaldybės mero pavaduotojas Povilas Balčiūnas ir Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė (jaunimo reikalų koordinatorė) Vida Stokienė – pasveikino su gražia švente, su Kaziuko diena. Kaziukas perkirpo juostą ir – Kaziuko mugė atidaryta! Netrūko nei „barankų“, nei „Kaziuko širdžių“, nei siurpizų! Šventės metu netikėtai atsivėrė durys... Kaziukas groja gitara ir kviečia visus į slaptąją Kaziuko užeigą! O ten dalijama sočioji ir skanioji košė! Kas pardavinėjo, kas košę valgė, kas mokytojų kavinėje arbatą, kavą gėrė, pyragus valgė, kas kino teatre peržiūrėjo Kalėdinį filmą. Ot tai pasilinksminom! O kur dar auklėtojos Dalės Naudžienės mažųjų priešmokyklinukų pasirodymas su skėčiais „Lyja lyja lietus!“

Riestainiai, daikteliai išparduoti, liko tik eurus suskaičiuoti....Ačiū, sveteliai, kad nepasididžiavot ir atėjot, lauksime Jūsų su tokia pat gera nuotaika, gražiais darbais ir stora pinigine kitais metais!

 

Integruoto projekto „Gurgu gurgu į Kaziuko turgų“organizatorės lietuvių kalbos mokytoja Dovilė Bartkutė ir dailės mokytoja Jolanta Virbickaitė

Fotografavo mokytoja Jolanta Virbickaitė

 

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. liepos
P A T K P Š S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

Reklaminiai skydeliai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. liepos
P A T K P Š S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji