Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Aktualijos

Tautodailininkų Joanos ir Vytauto Jackūnų personalinė dailės darbų paroda

2015-03-16

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-ųjų metinių išvakarėse Pasvalio krašto muziejaus parodų salė buvo pilna lankytojų su gėlių puokštėmis. Žmonės rinkosi į dviejų kuriančių žmonių – tautodailininkų Joanos ir Vytauto Jackūnų personalinės dailės darbų parodos atidarymą.

 Vienoje šeimoje retai kada būna du menininkai. Kuriančiam žmogui juk reikia daug erdvės ir vienatvės. Ši šeima kitokia, jiems tos kūrybinės erdvės užtenka. Joana ir Vytautas Jackūnai – Pasvalio krašto žmonės.

Per parodos atidarymą tautodailininkė J. Jackūnienė save pristatė kaip verbų rišėją.

„Verbos rišimas – metus trunkantis ir vis pasikartojantis ritualas. Jis prasideda nuo rankų žemėje ir kyla vis aukštyn, kol išauga į verbą. Nuo sėklos žemėje, daigo, žydėjimo link, po to – brandaus žiedo išlaikymo ir įgudusio įpynimo verboje. Visą šį ritualą jungia darbas ir tikėjimas augalo dvasia, kuri duoda pradžią kūriniui. Rišdama verbas, pratęsiu gėlių gyvenimą ir išreiškiu savo jausmus gėlėse“,– savo pomėgį pristatė J. Jackūnienė.

Raštuotų pirštinių mezgimas – kita moters kūrybos dalis. 2013 m. jos megztoms pirštinėms buvo suteiktas Tautinio paveldo sertifikatas.

J. Jackūnienės kurti darbai kiekvieną pavasarį eksponuojami Pasvalio rajono tautodailininkų sąjungos parodose, Panevėžio regiono tautodailininkų ataskaitinėse bei respublikinėse parodose. Parodose menininkė dalyvauja jau beveik trisdešimt metų.

Prieš keletą metų menininkė dalyvavo respublikinėje liaudies dailės parodoje „Arkos“ galerijoje Vilniuje, 2009 m. – respublikinėje meno parodoje Radvilų rūmuose Vilniuje. Tais pačiais metais – autorinėje raštuotų pirštinių ir rištų verbų parodoje Pasvalio krašto muziejuje. 2003 m. ir 2009 m. Pasaulio lietuvių dainų švenčių metu teko demonstruoti verbų rišimo amatą. 2014 m. pasaulio lietuvių dainų šventėje Vilniuje „Čia – mano namai“, atstovavo Pasvalio kraštui, propaguodama tautinio paveldo kūrinius. 2011 m. vyko paroda-amatų demonstravimas, pristatant Lietuvą Turkijoje, Gelibolu mieste.

Pasak J. Jackūnienės – jei nedalyvauji parodose, netobulėji. „Man įdomiausia buvo Lietuvos tautinį paveldą pristatyti parodoje Turkijoje. Deja, turkai, pirmą kartą pamatę verbas, manęs nuolat klausinėjo, kokia jų paskirtis. Turkams vis atrodė, kad verbos – tai tik dulkių valymo šluotelės“,– juokavo moteris.

„Vyro jubiliejaus proga nupyniau šešiasdešimt verbų. Tik jis šito dar nežino...“,– išdavė paslaptį Joana.

J. Jackūnienė kiekvienais metais dalyvauja Kaziuko mugėse Vilniuje. Jos verbos yra iškeliavusios į Ameriką, Kanadą, Braziliją, Argentiną, Turkiją, Rusiją, Gruziją, Ukrainą bei daugelį kitų Europos šalių. Nuo 2003 m. ji yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė. 2013 m. suteiktas Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos meno kūrėjo statusas.

Žmogus, gelbėjantis kitų žmonių gyvybes ir savo rankų šiluma prakalbinantis medį... V. Jackūnas – visuomet tylus, ramus, santūrus. Atrodytų, kad jo darbas ir pomėgis – tai du visiškai nesuderinami dalykai. Vytautas yra Pasvalio pirminės asmens sveikatos centro greitosios medicinos pagalbos automobilio vairuotojas. Sunkus darbas. O ar lengva laisvalaikiu tašyti ąžuolą?

Jubiliejinėje parodoje muziejuje autorius eksponuoja trisdešimt skulptūrų, kurias kūrė trejus metus.

Parodose V. Jackūnas dalyvauja nuo 1979 m. 1981 m. buvo priimtas į tautodailininkų sąjungos narius. 2005 m. tapo Lietuvos tautodailės meno kūrėjų asociacijos nariu, jam buvo suteiktas meno kūrėjo statusas.

Tais pačiais metais buvo paskelbtas respublikinio prakartėlių konkurso laureatu bei apdovanotas Europos parlamento premija.

2011 m. tapo respublikinio Šv. Jurgio konkurso laureatu. Suteiktas tautinio paveldo sertifikatas darbams: kryžiams, koplytstulpiams bei skulptūroms.

2011 ir 2013 m. buvo paskelbtas geriausiu Panevėžio regiono kryždirbiu.

2013 m. jam suteiktas tautinio paveldo sertifikatas. V. Jackūnas yra pripažintas A kategorijos tradicinių amatų meistru.

2014 m. buvo išrinktas geriausiu Panevėžio regiono tautodailės skulptoriumi. Penkis kartus tapo respublikinio Liongino Šepkos konkurso prizininku. Jo darbai net tris kartus buvo atrinkti į respublikinį „Aukso vainiko“ konkursą bei į tris Pasaulio lietuvių dainų švenčių metu vykusias tautodailės parodas.

Muziejuje parodos atidaryme dalyvavęs Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas V. Jackūnui įteikė padėkos raštą už tradicijų puoselėjimą ir Pasvalio krašto gražinimą.

Savivaldybės mero pavaduotojas Povilas Balčiūnas, „Šilo genių“ medžio drožėjų stovyklos globėjas, pasidžiaugė, kad Vytautas per 32 metus dar nėra praleidęs nei vienos stovyklos. „Būna žmonių, kurie daug kalba, bet mažai daro, yra tokių, kurie daug kalba ir daug daro. Vytautas mažai kalba, bet daug padaro“,– pabrėžė parodos svečias.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos pirmininkas Saulius Krolis, V. Jackūno parodą prilygino respublikinio lygio parodoms.

Jubiliejinės parodos proga V. Jackūną sveikino Pasvalio rajono tautodailininkų sąjungos nariai, Pasvalio ligoninės atstovai, PASPC vyr. gydytojas Vilius Povilionis bei gausus būrys gražios šeimos narių. Gitara grojo sūnus Rokas Jackūnas.

Pasvalio bažnyčios klebonas Albertas Kasperavičius teigė, kad prie kiekvienos Vytauto sukurtos skulptūrėlės gali ilgai stovėti ir mąstyti. Džiugu, kad Pasvalio kraštą garsinančių tautodailininkų rankose atgyja medis ir visus metus nevysta gėlės.

 

Pasvalio krašto muziejaus informacija

 

Artimiausi renginiai

2020 m. rugpjūčio
P A T K P Š S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

Reklaminiai skydeliai

Artimiausi renginiai

2020 m. rugpjūčio
P A T K P Š S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji