Paieška
lt en

Suaugusiųjų gyvensenos tyrimo rezultatai

Suaugusiųjų gyvensenos tyrimo rezultatai

2018 metų kovo–gegužės mėnesiais visose Lietuvos savivaldybėse buvo vykdomi suaugusiųjų gyvensenos tyrimai. Apibendrinti tyrimo rezultatai atskleidė esamą gyvensenos situaciją atskirose savivaldybėse  ir Lietuvoje. Pasvalio savivaldybėje buvo apklausta 420 gyventojų (18 metų ir vyresni) – 177 (42,1 proc.) vyrų ir 243 (57,9 proc.) moterų.
Higienos instituto duomenimis nustatyta, kad dauguma (65,4 proc.) Pasvalio rajono gyventojų savo sveikatą vertino geriau, nei Lietuvos vidurkis, (58,1 proc.), (atitinkamai nuo 42,7 proc. Vilniaus rajono sav. iki 74,8 proc. Kauno rajono sav.). Savo gyvenimo kokybę kaip gerą ir labai gerą įvertino daugiau nei pusė (62,6 proc.) apklaustųjų (skirtumas nuo 40,6 proc. šitaip įvertinusių asmenų Vilniaus rajono sav. iki 75,6 proc. Neringos sav.). Net 61,4 proc. pasvaliečių jautėsi laimingi (mažiau laimingi – 43,3 proc. apklaustųjų gyveno Pakruojo rajono sav., daugiausia Neringos sav. – 73,2 proc.). Tačiau beveik 15 proc. tyrime dalyvavusių pasvaliečių jautėsi prastai, kamavo nerimas, buvo apėmusi prislėgta nuotaika (skirtumas nuo 8,7 proc. Šilutės rajono sav. iki 24,7 proc. Molėtų rajono sav.). 
Emociniai sutrikimai (nerimas, depresija ir pan.) gali paveikti gyvenimo kokybę ir kasdienį gyvenimą. Todėl nemažai įtakos gyvenimo kokybei turi fizinis aktyvumas ir mityba. Tyrimo duomenys atkleidė gan prastus Pasvalio rajono gyventojų mitybos įpročius: bent kartą per dieną valgo daržoves tik 39 proc. gyventojų; vaisius kasdien vartoja dar mažiau – 31 proc. respondentų; papildomai nededa druskos į paruoštą maistą 39 proc. gyventojų. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja per parą suvartoti ne daugiau nei vieną arbatinį šaukštelį (5 gr.) druskos. Labai svarbu pasiekti, kad būtų vartojama pakankamai daržovių ir vaisių, kurių PSO rekomenduoja vartoti ne mažiau kaip penkis kartus per dieną ir vienam asmeniui per dieną jų suvartoti bent 400 gramų. Lyginant su vaisiais, daržovių rekomenduojama per dieną suvartoti daugiau, t. y. apie 3–5 porcijas, o vaisių – 2–4 porcijas.
Vertinant Pasvalio rajono suaugusių gyventojų fizinį aktyvumą, 46,0 proc. apklausos dalyvių nurodė, kad aktyvia fizine veikla užsiima bent po 30 min. 5 dienas per savaitę ar dažniau. Daugiausiai tokių respondentų Vilniaus rajono sav. (59,6 proc.), o mažiausiai – Kazlų Rūdos sav. (22,1 proc.). Remiantis šiuolaikinėmis fizinio aktyvumo rekomendacijomis suaugusiems asmenims (nuo 18 iki 65 metų) per savaitę būtina skirti ne mažiau kaip 150 minučių vidutinio intensyvumo  fizinei veiklai:  greitam ėjimui, darbui sode ar darže, važiavimu dviračiu, riedučiais ar paspirtuku, užsiimti šiaurietišku vaikščiojimu. Arba ne mažiau kaip 75 minutes didelio intensyvumo fizinei veiklai: greitas bėgiojimas, greitas važiavimas dviračiu arba važiavimas kalvota vietove, plaukimas ar intensyvūs sportiniai žaidimai: futbolas, krepšinis, lauko tenisas ir kt.
Žalingų įpročių: alkoholio, tabako, narkotinių medžiagų vartojimas neigiamai veikia žmogaus sveikatą. Tai turi įtakos širdies ir kraujagyslių ligoms, piktybiniams navikams, psichinei sveikatai ir daugybei kitų ligų. 16,0 proc. respondentų Pasvalyje nurodė, kad per paskutines 30 d. kasdien rūkė tabako gaminius, o 10,1 proc. – kartą per savaitę ir dažniau vartojo alkoholinius gėrimus. Per minėtą laikotarpį kasdien rūkančių asmenų mažiausiai buvo Palangos miesto sav. (8,0 proc.), daugiausiai – Vilniaus rajono sav. (31,3 proc.). Tarp alkoholį vartojančių asmenų kartą per savaitę ir dažniau mažiausiai buvo būtent Pasvalio rajono sav. (10,1 proc.), daugiausiai – Visagino miesto sav. (38,8 proc.). Tačiau alkoholį vartojančių kasdien per paskutinį mėnesį buvo daugiau Pasvalyje (1,6 proc.) nei Lietuvoje 1,5 proc. (skirtumas nuo 5,9 proc. Anykščiuose iki 0,0 proc. Klaipėdoje, Neringoje, Šiaulių rajone). Elektroninių cigarečių rūkymas mūsų rajone nebuvo populiarus. Tokių rūkančiųjų buvo 1,9 proc.
Tyrimas yra tęstinis ir bus kartojamas kas 4 metai. Tyrime dalyvavo 24 889 (18 metų ir vyresni) asmenys iš 60 savivaldybių, kuriose formuotos reprezentatyvios imtys, atsižvelgiant į gyventojų skaičių, pasiskirstymą pagal lytį ir gyvenamąją vietovę. Tyrimas atliktas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. rugpjūčio 11 d. įsakymu Nr. V-488, nurodančiu savivaldybėse periodiškai atlikti suaugusiųjų gyvensenos tyrimus.

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija

Dalintis Facebook