Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Tinkamai tvarkykime žaliąsias atliekas

2020-09-11
Naujienos

Atėjus rudeniui ir tvarkant daržo likučius, iš gėlynų nuimant peržydėjusias gėles, surenkant sode nukritusius obuolius, vaisius bei kieme susidariusias kitas žaliąsias atliekas, dažnam gyventojui kyla klausimas – kur visa tai padėti, kaip tinkamai sutvarkyti? Juk netinkamai sumestos drauge su buitinėmis atliekomis jos užteršia konteinerį, o deginamos gali užtraukti atsakomybę arba sukelti gaisrą. Toks žaliųjų atliekų atsikratymo būdas tampa našta ne tik atliekų tvarkytojams, bet ir kelia nepatogumų patiems gyventojams.
Negana to, kad sumaišius žaliąsias atliekas su buitinėmis atliekomis jos pradeda pūti ir ima skleisti nemalonų kvapą, greitai perpildomi konteineriai ir dėl to atliekų krūvos pradedamos kaupti šalia. Ypatingai rudens metu, prasidėjus obuolių sezonui, kai šiukšliavežės ištuština tokių atliekų pripiltus konteinerius ir atliekas supresuoja, iš suspaustų atliekų pradeda tekėti skysčiai, tuomet iš pravažiuojančios šiukšliavežės nuteka nemalonų kvapą skleidžiančio skysčio „kelias“, o tai gyventojams sukelia nepatogumus bei nepasitenkinimą.
Dažni atvejai, kai gyventojai  išneša iš savo valdų žaliąsias atliekas ir jas sudeda krūvose tiesiog prie gatvės, taip ne tik gadindami bendrą miestų ir miestelių vaizdą, bet ir darydami nusižengimą, už kurį gali būti taikyta administracinė atsakomybė ir paskirta bauda siekianti nuo 30 iki 300 eurų.
Taip pat būna atvejų, kada žaliosios atliekos išmetamos į rūšiavimo konteinerius. Taip  užteršdamos popieriaus ir pakuočių atliekas, jos tampa netinkamomis perdirbimui.
Tačiau sutvarkyti susidarančias tvarkomo kiemo ir derliaus atliekas iš tiesų labai paprasta, o be to, dar galima gauti ir naudos jas kompostuojant ir ruošiant trąšą artėjančiam sodinimo sezonui.
Žaliąsias atliekas galima kompostuoti savo namų valdose ar sodų bendrijos sklypuose specialiuose kompostavimui skirtuose konteineriuose arba pačių gyventojų įsirengtose kompostinėse, laikantis šių reikalavimų:  

  • kompostavimo vietą parinkti nuošalesnėje sklypo vietoje, maždaug 2–3 metrų atstumu nuo gretimo sklypo ribos;
  • kompostavimui tinkamos atliekos: vaisiai ir daržovės, kiaušinių lukštai, arbatos pakeliai, kavos, arbatos tirščiai, medienos kuro pelenai ir anglys, kartonas, kiaušinių dėklai, augalų lapai, nupjauta žolė, jaunos piktžolės (be subrendusių sėklų), sena vazonų žemė, ūkinių gyvūnų mėšlas, smulkios šakos, seni šiaudai ir šienas, velėna;
  • kompostuoti netinkamos atliekos: mėsa, žuvis, riebalai, kaulai, pieno produktai, plastikinės ir sintetinės atliekos, augalų ligomis užkrėsti augalai, šunų ir kačių ekskrementai, piktžolės, turinčios subrendusių sėklų, skerdienos atliekos, sauskelnės, laikraščiai, žurnalai, kritę gyvūnai, fekalijos, nuotekų valymo dumblas;
  • kompostuojamose atliekose neturi būti pavojingų medžiagų (pavyzdžiui, dervos, tepalo likučių ir pan.), stiklo, plastiko priemaišų;
  • prieš kompostavimą šakas rekomenduojama sukapoti arba susmulkinti;
  • subrendusį kompostą prieš naudojant rekomenduojama persijoti per retą tinklą siekiant atskirti šakų likučius ir kitas priemaišas. Visos atsijotos kompostavimui tinkamos priemaišos gali būti naudojamos kitam kompostui ruošti;
  • subrendęs kompostas vienalytis, tamsus, kvepia žeme. Pagamintą subrendusį kompostą galima naudoti savoms reikmėms, pavyzdžiui, daržininkystėje, gėlininkystėje, kambariniams augalams auginti.

Tie gyventojai, kurie neketina žaliųjų atliekų kompostuoti patys, o jomis nori atsikratyti „čia ir dabar“, šio tipo atliekas į artimiausią aikštelę gali pristatyti ir patys.
Primename, kad žaliąsias atliekas iš gyventojų nemokamai priima didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, esančios Mūšos g. 12, Pasvalyje, ir Vytauto g. 52A, Joniškėlyje, bei Žaliųjų atliekų priėmimo aikštelė Levaniškio kaime (prie buvusio Pasvalio miesto sąvartyno).
Beje, nugabenę žaliąsias atliekas į Levaniškio kaime esančią aikštelę, gyventojai gali ten pat įsigyti jau paruošto komposto.

 Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus informacija

 


                       

 

                        

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. rugsėjo
P A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. rugsėjo
P A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji