Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Aktualijos

Keliautojo Antano Poškos takais

2015-06-11

Kelionę planuoti – džiaugsmas. Kelionę vykdyti – katorga. Kelionę prisiminti – visko atpildas. Atsiminimai lieka atpildas, kuris, rodos, kur kas vertingesnis už patį faktą. Keliauti – reiškia nusipurtyti visas kasdienes, menkavertes, ydingas dulkes, pamiršti smulkias, o kartais stambesnes intrigas, atsinaujinti ir papildyti savo vidinį aš – tapti didesniu žmogumi. Būtent tokiais ypatingais žodžiais norisi pristatyti didelio žmogaus, garsiausio Lietuvos keliautojo, mokslininko ir esperantininko, daktaro, kilusio iš Gripkelių kaimo, Antano Poškos atminimui skirtą parodą Pasvalio krašto muziejuje.

A. Poška keliavo po Europą, o tremties metais – po Centrinę Aziją, bet labiausiai išgarsėjo savo neįtikėtina, beveik aštuonerius metus trukusia, kelione po Indiją motociklu, kartu su kitu keliautoju ir žurnalistu Matu Šalčiumi. Jau beveik septyniasdešimties, nepalaužtas nei tremties bėdų, nei asmeninių praradimų, 1972-aisiais metais A. Poška iškeliavo į dar vieną kone kultine tapusią kelionę motociklu į Kaukazą.

Sovietmečiu jo nepriklausomybės laikų kelionė į Indiją tapo laisvės troškimo ir nesusitaikymo su okupacijos primestu gyvenimo būdo simboliu.

Jaunimas, studentai, susitikę su A. Poška, palaikę rankose jo parsivežtus tolimų kelionių suvenyrų, ilgam prisimindavo šiuos susitikimus ir pasisemdavo iš šio žilagalvio vyro stiprybės bei laisvės troškimo.

Savo kelionių dienoraščiuose A. Poška daugiausiai dėmesio skyrė žmonėms. Jis bendravo su Indijos nepriklausomybės lyderiu Mahatma Gandžiu, poetu Rabindranatu Tagore. A. Poškai netgi pavyko Indijoje rasti iš Lietuvos kilusių žmonių, sutikti indų profesorių, susirašinėjusių su to meto Lietuvos kolegomis.

2014 m. A. Poškai buvo suteiktas Kalkutos universiteto garbės daktaro vardas.

Muziejuje atidaryta paroda „Antano Poškos takais“ – tai jungtinė šešių autorių paroda. Čia eksponuojamos Gintaro Kazilionio, Jono Nekrašiaus, Raimondo Puišio, Alinos Taluntytės, Vyčio Vidūno ir Lino Mickevičiaus nuotraukos. Fotografijos iš šiandienos kelionių, kurias įkvėpė legendinis keliautojas A. Poška. Prieš keletą metų toje pačioje salėje buvo eksponuojamos Lino Mickevičiaus nuotraukos apie Indiją.

Parodą „Antano Poškos takais“, kuri buvo pristatyta kovo mėnesį Užsienio reikalų ministerijoje, inicijavo Užsienio reikalų ministerija kartu su Lietuvos-Indijos forumu. Ko gero, šios parodos nebūtų, jeigu ne jos iniciatorė Diana Mickevičienė.

„Ponia Diana pirmiausia yra Pasvalio marti, be to, ji dirba Užsienio reikalų ministerijoje Lotynų Amerikos, Afrikos, Azijos ir Okeanijos departamento direktoriaus pavaduotoja“,– viešnią pristatė Pasvalio krašto muziejaus direktorė Vitutė Povilionienė.

„A. Poškai skirta paroda gimė tuomet, kai mes išvažiavome dirbti į Lietuvos ambasadą Indijoje. Poška tapo tiltu tarp Indijos ir Lietuvos“,– pabrėžė D. Mickevičienė.

Prieš ketverius metus būriui Lietuvos keliautojų kilo mintis leistis ieškoti A. Poškos pėdsakų Indijoje. Ekspedicijos, kuri siekė ne tik pakeliauti Poškos pėdomis, bet ir ieškoti Indijoje su Poška susijusių žmonių ar jų palikuonių, tikslas buvo įamžinti Pošką jo antrojoje tėvynėje Indijoje ir užmegzti naujų ryšių. Pasidalinę į dvi grupes, jie keliavo Poškos takais, dalyvavo ambasados surengtose konferencijose Delyje ir Kalkutoje, skleidė žinią apie garsų tėvynainį. Dideliu kelionės atradimu tapo susitikimas su M. Gandžio anūke Tara Gandi, kurią sujaudino iš Lietuvos atvežta A. Poškos iš jos senelio gauta drobulė su Indijos nepriklausomybės kovų simboliais.

„Šios istorijos atomazga laiminga. Lietuvos ambasadorius Indijoje Laimonas Talat-Kelpša kreipėsi į Kalkutos universiteto rektorių, siūlydamas įvertinti A. Poškos nuopelnus Indijos studijoms ir Lietuvos su Indija ryšiams, suteikiant jam garbės daktaro vardą po mirties. Pritarus rektoriui, parėmus Vakarų Bengalijos Aukštojo mokslo ministrui, buvo ištaisyta istorinė klaida. Antanas Poška, kurio daktaro disertacija pražuvo XX a. 4-ajame dešimtmetyje kažkur tarp Kalkutos ir Londono, oficialiai tapo mokslų daktaru“,– pasidžiaugė D. Mickevičienė.

Praėjusiais metais Kalkutos universitetas A. Poškai suteikė indologijos garbės daktaro vardą, o iškilmėse dalyvavusi A. Poškos dukra prof. Laimutė Kisielienė tėvo daktaro diplomą atsiėmė Indijos prezidento Pranabo Mukherdžio akivaizdoje.

Pasak D. Mickevičienės, paroda „Antano Poškos takais“ tapo padėka A. Poškai ir įkvėpimo šaltinis visiems jo pasekėjams. Parodos lankytojų maloniai laukiame Pasvalio krašto muziejuje!

 

 Parodos iniciatorė – D. Mickevičienė (kairėje) – Užsienio reikalų ministerijos Lotynų Amerikos, Afrikos, Azijos ir Okeanijos departamento direktoriaus pavaduotoja.

 

Parodos „Antano Poškos takais“ atidaryme dalyvavo Pasvalio r. savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas (kairėje) bei kiti svečiai

 

 

Pasvalio krašto muziejaus informacija

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. spalio
P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 
 

Pasaulio Pasvalys

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. spalio
P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 
 

Pasaulio Pasvalys

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji