Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Aktualijos

Muziejų misija – išsaugoti Tautos atmintį

2014-05-29

Kiekviena žmonių karta turėtų žinoti, iš kur atėjome ir kas gyveno prieš mus, nes pasaulis prasidėjo tikrai ne kartu su mumis...

Tautos atmintį ir istorinį palikimą skrupulingai saugo Lietuvos ir viso pasaulio muziejai. Ši misija vienoda visiems muziejams – patiems didžiausiems ir visai mažiems – bei ten dirbantiems muziejininkams.

 

Kaip nustebinti, sužavėti, sudominti?

Jau devintus metus iš eilės gegužės mėnesį Europos muziejai susijungia į vieną renginį – Tarptautinę muziejų naktį. Tai visiškai netradicinis, paslaptingas renginys, muziejaus lankytojus išmušantis iš įprastinių rėmų.

Kiekvienais metais stengiamasi nustebinti, sužavėti, sudominti kuo daugiau žmonių. Jau sutemus, kai nemokamai atveriamos muziejų durys, lankytojai pakviečiami persirengti senoviniais personažais ir pabūti netradicinėje aplinkoje, dalyvauti įdomiuose renginiuose.

Pasak muziejaus direktorės Vitutės Povilionienės, pasibaigus Muziejų nakčiai, muziejininkai jau pradeda kurti naujus planus bei renginių scenarijus kitiems metams...      

Pasvalio krašto muziejuje šiemet buvo paminėtos netgi dvi Tarptautinės šventės – Šeimų diena bei Muziejų diena. Naktiniai renginiai muziejuje, ko gero, sulauktų tik kelių lankytojų...

Pasvalio krašto muziejus bei jo padalinys Joniškėlio krašto muziejus jau keletą metų prisijungia prie šio Tarptautinio renginio.

Nuo pat ryto Pasvalio krašto muziejuje vyko ekskursijos, veikė parodos, buvo galima sudalyvauti edukacinėje programoje „Surask lobį“. Lankytojams buvo surengta žaisminga fotosesija – nufotografuoti visi muziejų aplankę žmonės.

Muziejaus mažojoje salėje buvo sukurta senosios Pasvalio fotoateljė aplinka. Ant sienos pakabintas drobėje nutapytas Pasvalio miesto gamtos peizažas. Tokių gamtinių peizažų anksčiau dirbę fotografai turėdavo keletą ir juos naudodavo savo darbe. Nuotrauką pagyvino medinis senovinis suolelis ir tvorelė. Fotosesijos dalyviai galėjo pasipuošti įvairiais aksesuarais – retro stiliaus skrybėlaitėmis, senoviniais skėčiais ar pasiremti stilinga medine lazdele.        

Po pietų rajono šeimos buvo pakviestos į Tarptautinės šeimos dienos popietę. Visų laukė žaidimai bei viktorinos buvo rodomi animaciniai filmukai. Peržiūrėjus muziejų dienos fotosesiją, dvi drąsios pasvalietės kitiems šventės dalyviams parodė humoristinę programėlę.

Patys išradingiausi bei linksmiausi buvo apdovanoti muziejaus prizais. Renginyje dalyvavę mamytės, tėveliai, dukrytės, sūneliai, močiutės bei seneliai visą dieną muziejų lankė nemokamai.

 

 Reikėjo surasti užšifruotus objektus

Iš vakaro Joniškėlio krašto muziejus mokinius pakvietė į azartiškas orientavimosi varžybas. Pernai metais Pasvalio krašto muziejaus muziejininkai varžybas organizavo Pasvalyje su Svalios pagrindine mokykla. Varžytuvės sulaukė didelio susidomėjimo, todėl šiemet prisijungė ir Pasvalio rajono mokiniai. Pasvalio krašto muziejaus muziejininkas Gražvydas Balčiūnaitis papasakojo, kad aštuonios komandos turėjo surasti net septynis objektus: savanorių kapines, bažnyčias, ligonines, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės paminklą, siauruko vagoną, Karpių dvarą bei Joniškėlio 400 metų jubiliejui skirtą paminklą.

Visus objektus mokiniai surado perskaitę įvairias užuominas. Užduotys jiems nepasirodė itin sunkios, kadangi jie orientavimosi varžyboms ruošėsi iš anksto, skaitė apie pagrindinius Joniškėlio lankytinus objektus. Mokiniams teliko tik kuo greičiau sulakstyti nuo vieno objekto prie kito. Paskutinis objektas buvo Karpių dvaras.

Nugalėjo pati ištvermingiausia Svalios mokyklos komanda. Nugalėtojams diplomus, knygas ir saldainius, o kitiems dalyviams šokoladus įteikė pats dvaro savininkas Karpis – jį įkūnijo dvarininku persirengęs muziejininkas Viktoras Stanislovaitis.  

 

Muziejus visada pilnas gyvybės 

Muziejų nakties renginys iš dalies yra skirtas tai visuomenės daliai, kuri paprastai muziejus aplenkia.

Kad ir kaip paradoksalu, tačiau dauguma žmonių mano, kad muziejuje nuobodu ir niekas čia nesikeičia. Viskas yra atvirkščiai. Darbas muziejuje yra labai dinamiškas, retai kada tenka antrą kartą daryti tą patį. Nors ir kartojasi parodos bei renginiai, bet kas kartą juose vis atrandi kažką nauja, susitinki su įdomiais žmonėmis.

Muziejus yra kultūros įstaiga, atliekanti ne tik mokslinį darbą, bet ir pramoginę funkciją. Šito iš muziejaus reikalauja visuomenė, nes jei muziejus nesiūlys to, ko visuomenė tikisi, muziejus bus miręs ir jo niekas nelankys.

Taigi, vieni muziejininkai tyrinėja rinkinius, ruošia mokslines publikacijas, kiti kuria ir įgyvendina pačias įvairiausias edukacines programas, rengia šventes, suprantamas ir prieinamas visai visuomenei.

Pas mus „lobio ieško“ darželinukai ir suaugę, senuosius papročius pirmą kartą sužino vaikai, o suaugusieji juos dar kartą „pasikartoja“. Užsieniečiai ir visos Lietuvos jaunimas išmoksta raukti nagines. Visų, nebijančių piktų žandarų, laukia „Slaptoji lietuviška mokykla“... Ir tai tik maža dalelė to, ką mes siūlome savo lankytojams, muziejaus durys atviros visiems, ir tuo mes ypatingai džiaugiamės.

 

                                

Visi norėjo nusifotografuoti su retro stiliaus rūbais pasipuošusia muziejininke, renginio organizatore – Vida Dodiene (dešinėje, antroje eilėje)


Pasvalio krašto muziejuje lankytojai buvo priimami nemokamai


Visi dalyviai Joniškėlyje. V. Stanislovaičiui Svalios mokykla padovanojo indą vadinamosios baltos mišrainės, kurią jis dievina. Nuotraukoje matyti, kaip jis ją ragauja


Pasvalio krašto muziejaus informacija

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. balandžio
P A T K P Š S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
 
 

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. balandžio
P A T K P Š S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2