Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Aktualijos

Visuomenės sveikatos specialistai savo profesinę kvalifikaciją kėlė Olandijoje

2014-04-10

Keturi šiaurės Lietuvos Visuomenės sveikatos biurai kartu su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru (SMLPC) bei Yanos visuomenės sveikatos fondu iš Nyderlandų įgyvendina projektą „Sveikatos mokymo kokybės gerinimas“. Projekto tikslas – tobulinti Visuomenės sveikatos biurų paslaugas, siekiant, kad jos taptų patrauklesnės ir labiau atitiktų įvairaus amžiaus žmonių poreikius. Projektą finansuoja Švietimo mainų paramos fondas pagal Leonardo da Vinci Mokymosi visą gyvenimą programą.

Įgyvendinant minėtą projektą, dalyviai intensyviai mokėsi anglų kalbą, po to vyko į 2 savaičių trukmės kvalifikacijos kėlimo stažuotę Olandijoje. Stažuotėje dalyvavo 15 dalyvių iš Lietuvos: po tris atstovus iš Pasvalio, Biržų, Panevėžio miesto, Panevėžio rajono Visuomenės sveikatos biurų, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro. Iš Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro vyko projekto rengėja ir vadovė direktorė V. Jankevičienė bei specialistės B. Jokubaitienė, J. Mikalajūnienė.

Haarlemo miesto savivaldybėje lietuviai susipažino kaip olandai įgyvendina priklausomybių prevencijos programas jaunimo tarpe.

Olandija, kaip stažuotės vieta, pasirinkta neatsitiktinai. Steigiant savivaldybių Visuomenės sveikatos biurus, Sveikatos apsaugos ministerija rėmėsi Olandijos praktika. Sveikatos sistemos panašumai abiejose valstybėse yra akivaizdūs. Nyderlandai jau ne vienerius metus pirmauja Europoje pagal Valstybės skiriamą finansavimą sveikatos priežiūrai, tad pasimokyti yra iš ko.

Nyderlandų sostinėje Amsterdame lietuvius pasitiko Yanos Visuomenės sveikatos fondo prezidentė, lietuvė Daina Toleikytė. Visos stažuotės metu lietuvius lydėjo ir programa rūpinosi šio fondo ekspertė Jany van Dijk. 10 dienų trukusiuose intensyviuose praktiniuose mokymuose dalyviai stengėsi įgyti žinių visuomenės sveikatos stiprinimo bei mokinių sveikatos priežiūros srityse. Dalyviai buvo supažindinti su sveikatos ir švietimo sistemomis Olandijoje, programomis, skirtomis svarbiausioms olandų problemoms spręsti, pvz.; efektyvia „Sveikų kaimynų“ programa. Olandijoje yra įprasta, kad įgyvendinant įvairias programas ir teikiant individualią pagalbą sveikatos stiprinimo klausimais, labai glaudžiai bendradarbiauja skirtingos institucijos, įvairių sričių specialistai. „Stengiamės kiekvienam asmeniui įdiegti suvokimą, kad sveikas pasirinkimas turi būti lengvas pasirinkimas“, – teigia Haarlemo savivaldybės Visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos direktorius F. Piers.

                            Olandijos sostinė – Amsterdamas

Stažuotės dalyviai lankėsi skirtingų miestų skirtingo pavaldumo institucijose (tiek valstybinio, tiek privataus sektoriaus), kurios rūpinasi olandų sveikata ir moko bendruomenę sveikos gyvensenos principų. Haarlemo miesto Stedelijk gimnazijoje pedagogai stažuotės dalyvius supažindino su kompetentinga, individualia konsultacine pagalba, kuri taikoma šios mokyklos mokiniams. Haarlemo kolegijos specialistai pasakojo, kokias programas, skatinančias sveiką vaikų mitybą, jie įgyvendina. De Wadden pradinės mokyklos, kurioje mokosi įvairių kultūrų mokiniai, mokytojai papasakojo apie jų mokyklos specifiškumą. Mokyklos bendruomenė ieško geriausių sprendimų, atitinkančių skirtingų tautybių ir religijų tėvų ir vaikų norus, taikydami sveikos gyvensenos principus. Ši mokykla turi Sveikatą stiprinančios mokyklos sertifikatą. De Ark pradinėje mokykloje Nieuw–Venep mieste stažuotės dalyviai sužinojo apie pedikuliozės problemos sprendimo būdus: striukes vaikai deda į specialius maišus ir laiko drabužinėse, o galvas vaikams tikrina parinkti tėvai. Visiems ypač patiko MBO Kolegija Hilversum mieste – vienintelė tokia Olandijoje – skirta mokiniams, turintiems lankomumo, elgesio bei socialinių problemų, kurias spręsti padeda visuomenės sveikatos priežiūros specialistai.

Specialistai turėjo galimybę pamatyti įspūdingą Amsterdamo architektūrą ir paplaukioti kanalais.

Kennemerland smurto paramos centro darbuotojos pateikė savo darbo pavyzdžius, kaip su smurto aukomis ir smurtautojais dirba daugelio sričių specialistai. Utrechto mieste lietuvių delegacija dalyvavo tarptautinėje konferencijoje „The Network Meeting Health Promoting Schol International“, skirtoje sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo plėtrai. Ypač didelių simpatijų sulaukė profesoriaus S. Kachatryan iš Armėnijos pranešimas apie savo šalies vaikų sveikatinimą. Pasak profesoriaus, „Vaikai yra kaip augalai, o pedagogai ir visi, dirbantys su vaikais, turi būti kaip geri sodininkai“.

Viena mokymų diena buvo skirta jaunų žmonių lytinio ugdymo problemoms analizuoti, todėl Amsterdame lankytasi Rutgers WPF ir SOA Aids organizacijose, kurios užsiima vaikų ir jaunimo lytiniu švietimu, šeimos planavimo bei įvairios pagalbos paslaugų organizavimu jaunimo tarpe.

Projekto dalyvių įgytos žinios ir gebėjimai buvo vertinami specialios komisijos, sudarytos iš Yanos visuomenės sveikatos fondo specialistų ir ekspertų. Buvo sudarytos 5 grupės, kurios pristatė savo pasirinktos sveikatos stiprinimo temos grupinį darbą. Kiekviena grupė turėjo pateikti pasirinktos sveikatinimo srities planą, kuriame išdėstė, kaip Olandijoje įgytos žinios bus pritaikomos Lietuvoje, pavyzdžiui, Pasvalio rajone.

Vienas iš pagrindinių stažuotės tikslų yra parengti rekomendacijas Lietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos ugdymo specialistams. Projekto išdavoje sukurta informacinė-vaizdinė medžiaga bus paskelbta elektroninėje erdvėje ir prieinama visiems, besidomintiems bendruomenės sveikatos stiprinimo temomis.

     Haarlemo mokyklos dviračių stovėjimo aikštelėje telpa 800 dviračių.

Be informacijos gausos, projekto dalyvius džiugino vaikų žaidimų aikštelių įvairumas ir gausa, saugios erdvės atžaloms. Lietuvos delegacijos nariai turėjo galimybę pamatyti įspūdingą architektūrą, paplaukioti kanalais Amsterdame. Ypatingai visiems patiko saugi ir išvystyta dviračių infrastruktūra, sužavėjo daugybė dviračiais važiuojančių įvairaus amžiaus žmonių. Olandija lietuvius pasitiko žydinčiais narcizais, magnolijomis ir vyšniomis. Po apsilankymo Amsterdamo gėlių turguje nė viena stažuotės dalyvė neišėjo iš ten be tulpių ir kitų gėlių svogūnėlių. Dalyvius sužavėjo olandų draugiškumas, paslaugumas, išvystyta pagalbos ir informacijos teikimo sistema. Visi buvo dėkingi nuo skrydžio iki skrydžio šalia buvusiai Jany van Dijk. „Mes trumpam tapome viena šeima“, – su ašaromis akyse juokavo moteris, kuri atsisveikindama negailėjo gražių žodžių kiekvienam projekto dalyviui.


 

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. sausio
P A T K P Š S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
 

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. sausio
P A T K P Š S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31