Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Jaunimo iniciatyva - ekologinio švietimo link

2010-10-25
Apsilankymas Panevėžio regioniniame sąvartyne

Pirmoji stotelė buvo UAB ,,Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras“ (PRAC), kuris įgyvendindamas ES Sanglaudos fondo lėšomis finansuojamą investicinį projektą sukūrė optimalią atliekų tvarkymo sistemą.

Pirmiausia apžiūrėjome atliekų rūšiavimo liniją ir naujojo regioninio sąvartyno pirmąją atliekų sekciją.
Čia šiukšlės atvežamos iš Panevėžio miesto ir rajono bei iš Biržų, Kupiškio, Pasvalio, Rokiškio rajonų, kur prieš metus buvo uždaryti visi sąvartynai. Apie naująjį regioninį sąvartyną, ir atliekų rūšiavimo liniją ekskursijos dalyviams, papasakojo UAB „PRATC“ darbuotojas, sąvartyno vadovas, Vilius Mulevičius, lydėjęs jaunimą po visą teritoriją ir atsakęs į daugybę klausimų.

Visa atliekų tvarkymo centro teritorija pavyzdingai sutvarkyta, aptverta metaline tvora, yra procesų automatinis valdymas, teritorija stebima vaizdo kameros. Centre įrengtas modernus administracijos pastatas, kuriame dirba daug specialistų ir kitų darbuotojų.

Sekantis apžiūrėtas objektas buvo kompostavimo aikštelė. Čia ekskursijos dalyviai iš arti pamatė iš ko, ir kaip, daromas parduotuvėse perkamas kompostas gėlių ir daigų sodinimui. Čia suvežamos pasenusios daržovės, nupjauta vejų žolė, lapai, medžių šakos, viskas susmulkinama ir pūdoma tvarkinguose kaupuose. Pasirodo, kad kompostą nesunku pasigaminti ir namuose. Apie kompostavimo aikštelės veikimo principus ir senojo Panevėžio miesto sąvartyno uždarymą pasakojo UAB „PRATC“ darbuotojas, projekto administratorius, Vaidas Peleckas.

Didžiulio ekskursijos dalyvių dėmesio sulaukė įspūdingai atrodantis uždarytas, senojo Panevėžio miesto sąvartyno, atliekų kaupas, kurio vienas iš uždarymo darbo projekto rengėjų buvo projekto „Jaunimas – žalia jėga“ koordinatorius, Vytautas Urbikas. Jis jaunimui papasakojo, kaip šiukšlės buvo apdengtos, kad jos nebeterštų aplinkos, kaip iš jų surenkamos biodujos. Taip pat supažindino su atliekų tvarkymo ypatumais Lietuvoje ir apie naudą jas rūšiuojant ir perdirbant.

Po įdomaus pasakojimo ir pasivaikščiojimo po didžiulį kalną jaunimui buvo leista nusileisti nuo 20 metrų aukščio senojo atliekų kaupo šlaito. Ekskursijos dalyviai sunkiai galėjo patikėti, kad po jų kojomis esantis kalnas tai – tūkstančiai tonų buitinių atliekų!

Naujos žinios elektroninių mašinų perdirbimo gamykloje

Antrasis ekskursijos dalyvių aplankytas objektas buvo UAB ,,EMP recycling“ – tai netoli Vilniaus įsikūrusi elektroninių mašinų perdirbimo įmonė. Ji užsiima antrinių žaliavų supirkimu, perdirbimu ir prekyba.

Prieš patenkant į įmonės teritoriją ir siekiant užtikrinti saugią ekskursiją visi dalyviai buvo aprengti ryškiomis liemenėmis ir įspėti laikytis griežtos tvarkos.
Ekskursijos metu dalyviai apžiūrėjo konteinerius su išrūšiuotomis antrinėmis žaliavomis: kompiuterių, spausdintuvų plastmasiniais korpusais ir kitomis dalimis. Vaikščiojo po cechus, kur išmontuojami televizoriai, šaldytuvai, seni magnetofonai ir kt. Ten atskiriamos įvairios medžiagos: plastmasė, metalai, stiklas, mikroschemos. Jos susmulkinamos, supilamos į didžiulius maišus ir keliauja į tolimas šalis, kur yra specialios gamyklos, iš antrinių žaliavų darančios naudingus daiktus. Perdirbtos plastmasės keliauja net į Indiją. Daug medžiagų vežama į Vokietiją, Lenkiją, Pakistaną. Lietuvoje tik Grigiškių popieriaus fabrikas priima popieriaus atliekas ir iš jų gamina tualetinį popierių ir kartoną įpakavimui. Baigiantis ekskursijai jaunimui buvo suteikta galimybė išmėginti mašinų svarstykles: visi ekskursijos dalyviai svėrė 2 tonas.

Mokinius kelionėje lydėjo biologijos mokytoja Danutė Ratinskienė, sekretorė Rūta Venclovienė ir vaikų globos namų auklėtoja Rasa Vaičiakonytė.
Šis projekto suplanuotos veiklos toliau bus tęsiamos mokykloje ir kaimo bendruomenėje. Grūžių krašto jaunimo laukia konkretūs darbai, įdomios užduotys, renginiai, gal net spaudos konferencija.

Informaciją parengė Grūžių krašto kaimo bendruomenės jaunimo iniciatyvinės grupės vadovas Vytautas Urbikas

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. gruodžio
P A T K P Š S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. gruodžio
P A T K P Š S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji