Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Pabūti kitokioje tikrovėje – „Krinčino verdenėse“

2015-06-29

„Vėl dulka kelias. Ligi pat Krinčino, ligi pat gaivių ir amžinų verdenių“,– tokiais poeto Eugenijaus Matuzevičiaus žodžiais mokytoja, Pasvalio literatų klubo „Užuovėja“ pirmininkė Regina Grubinskienė pradėjo 21-ąją poezijos šventę „Krinčino verdenės“.

Tas kelias jau daug metų iš eilės, kiekvieną birželį, į Matuzevičių sodybą atveda būrį poezijai neabejingų žmonių. Šiemet savo eiles dovanojo vieno Lietuvos etnografinio regiono – Rytų Aukštaitijos literatai iš Biržų, Kupiškio, Pakruojo, Panevėžio, Anykščių, Rokiškio bei Pasvalio krašto.

Šie metai paskelbti etnografinių regionų metais. Lietuvos regionai turi savitą etninę kultūrą – ne tik tarmę, bet ir papročius, tradicijas, charakterį ir gyvenimo būdą. Teigiama, jog rytų aukštaičiai yra lyriški, moka gražiai pasakoti, dainuoti bei kurti poeziją.

Į poezijos šventę subūręs poezijos žodis suvienijo, atgaivino, prikėlė ir sužadino mintis. Šventinį „Krinčino verdenių“ aukurą įžiebė Pasvalio krašto garbės pilietė daktarė, docentė Genovaitė Jasaitienė ir Pasvalio krašto muziejaus direktorė Vitutė Povilionienė. Atminimo aukuras įsižiebė drauge su daina, kurią atliko Kyburių parapijos ansamblis „Vingiorykštė“, vadovaujamas Renatos Kaziliūnienės.

Bene visose literatūrinėse šventėse dalyvauja Krinčino šviesuolis, puikus publicistas – Petras Variakojis, šiuo metu minintis gražią savo gyvenimo sukaktį.

Sveikinimo žodį tarusi gydytoja G. Jusaitienė, pabrėžė, jog šventę reikėtų skirti poetui Eugenijui Matuzevičiui atminti, nes mirusieji niekur nedingsta, jie lieka kažkur šalia mūsų...

Neseniai iš šio pasaulio iškeliavo dvi Biržų literatės, kurios atvažiuodavo į „Krinčino verdenes“. Prieš mėnesį mirusi Bronislava Valerija Papinigytė-Šernienė gimė Pasvalio rajone, Žadeikoniuose, o jos mama kilusi iš Krinčino. Prieš devynis mėnesius mirusi Aldona Černiauskienė prižiūrėjo Viliaus Matuzevičiaus, poetų tėvo, kapą Biržuose. Išėjusiųjų atminimą pagerbus tylos minute, literatūrinius skaitymus simboliškai ir pradėjo kaimynai biržiečiai, literatų klubo „Versmė“ poetai. Šią popietę Atminimo sode svaigino ne tik poezijos žodis, bet ir šalia žydintys balti jazminai.

Po biržiečių buvo pakviesti literatai iš Pakruojo, vėliau savo kūrybą skaitė Panevėžio rajono literatai, prieš pusantrų metų susibūrę į klubą „Polėkis“ bei jų vadovas Stanislovas Grigas. Eiliuota kalba prabilo rokiškėnai bei literatai iš Kupiškio.

Mokytoja R. Grubinskienė, vesdama renginį, pacitavo literatūrologo Regimanto Tamošaičio mintis. „Žodžio ritmais poetai rimuoja vidinio bei išorinio gyvenimo chaosą...“.

Pasvalio literatų klubo „Užuovėja“ nariai eiles skaityti pirmiesiems patikėjo jauniesiems kūrėjams. Jaunųjų poetų karta – drąsi ir laisva, nebijanti žaisti ir eksperimentuoti. Ji pilna gyvenimo aistros, kai kiekvienas parašytas žodis atrodo svarbus ir gražus.

Jaunimą poezijos skaitymuose pakeitė vyresnioji karta – Jadvyga Skablauskienė, Konstancija Vinkelienė, Vlada Kvedarienė, Janina Pranskūnienė, Regina Kvedarienė, Eugenija Armonienė, Bronislava Černiauskienė bei Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos Pasvalio skyriaus pirmininkas Povilas Latvėnas.

„Krinčino verdenėse“ dalyvavo Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas. Jis čia atvyksta kasmet, jei tik nebūna kur nors toli išvykęs. Savivaldybės meras šioje šventėje ypatingai savas – be jo palaikymo, užtarimo ir realių pastangų gal ir nebūtų šio memorialinio muziejaus, o Krinčinas neturėtų tokios jaukios literatūrinės erdvės.

Savivaldybės meras visiems palinkėjo kūrybinės sėkmės bei poezijos troškimo širdyje. Ir visai nesvarbu, ar tai bus 21-osios, ar 50-os „Krinčino verdenės“.

Apibendrinant kelias valandas trukusią poezijos šventę, mokytoja R. Grubinskienė pacitavo poeto Vinco Kazoko mintis. „Dievas kūrė pasaulį žodžiais, bet jo žodžiai virto kūnais. Poeto kūryba gi atvirkštinė: jis daiktus vėl grąžina į žodžius, į jų pirmykštę būseną“.

„Krinčino verdenių“ organizavimu rūpinosi Pasvalio krašto muziejaus skyriaus, poetų Eugenijaus ir Leonardo Matuzevičių memorialinio muziejaus vedėjas Albinas Mačiulis, Pasvalio krašto muziejaus kolektyvas, Sėlių bendrija, Krinčino seniūnija su seniūnu Remigijumi Janušiu. Renginio rėmėjas – bičių ūkio savininkas Kęstutis Kazlauskas. O Pasvalio krašto muziejaus muziejininkai nuoširdžiai dėkingi Literatų klubui „Užuovėja“, o ypač jo vadovei, mokytojai R. Grubinskienei.

Poezijos šventės vedėja – Pasvalio literatų klubo „Užuovėja“ pirmininkė, mokytoja Regina Grubinskienė (dešinėje)

Savo kūrybos eiles dovanojo vieno etnografinio Lietuvos regiono – Rytų Aukštaitijos literatai

Atminimo aukurą įžiebė Pasvalio krašto garbės pilietė, gydytoja docentė Genovaitė Jusaitienė ir Pasvalio krašto muziejaus direktorė Vitutė Povilionienė (kairėje)

 

Pasvalio krašto muziejaus informacija

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. sausio
P A T K P Š S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
 

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. sausio
P A T K P Š S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31