Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Patirties mainai Lenkijos ir Čekijos žaliosiose edukacinėse erdvėse

2015-05-22

Gegužės 12–17 dienomis vyko patirties mainai „Lietuvos ugdymo įstaigų edukacinių erdvių kokybės gerinimo prielaidos, remiantis Lenkijos ir Čekijos visuomenės švietimo institucijų patirtimi“. Šie mokymai – viena iš tęstinio projekto „Žaliosios edukacinės erdvės ir gamtos ekspozicijos mokyklų aplinkoje“ dalių.

Mainuose kartu su 40 dalyvių iš įvairių šalies ugdymo institucijų: bendrojo ugdymo mokyklų, vaikų lopšelių-darželių, profesinių mokyklų, dalyvavo Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos direktorė Lina Rauckienė, dailės ir technologijų mokytoja Erika Andriūnaitė, Svalios pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Diana Strakšienė. Mainų pažintinei daliai vadovavo dr. doc. Ona Motiejūnaitė, parengusi metodinę medžiagą ir išsamią pažintinę programą apie Lenkijos ir Čekijos žaliąsias edukacines erdves, visuomenės ir mokyklos vaidmenį ugdant mokinius gamtinėje aplinkoje. 

Vroclavo universiteto botanikos sode (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego) mainų dalyviai buvo pasitikti išskirtinai širdingai ir dalyvavo ekskursijoje- pamokoje, kurią vedė atskirų sodo skyrių mokslininkai ir vadovai. Specialistai pristatė padalinius ir supažindino Lietuvos mokytojus su edukacinėmis erdvėmis, jų išskirtinumu. Pažymėtina, kad šis sodas turi gilias, 200 metų siekiančias, edukacijos tradicijas, yra vienas iš srities lyderių Vidurio Europoje. Sode stažuojasi ne tik Rytų Europos, bet ir žymiai gilesnes edukacijos tradicijas turinčių kitų šalių atstovai. Čia saugomos Nacionalinės gebenių, viendienių ir kai kurių kitų augalų genčių kolekcijos. Nacionalinių kolekcijų tradicija atėjo iš Anglijos – prestižo ženklas turėti jų kuo daugiau.


Vojslovicų arboretume (Arboretum w Wojsławicach) mainų dalyvių laukė Vroclavo universiteto botanikos sodo direktorius Tomasz Nowak, žinomas botanikos srities mokslininkas. Jis lietuvių grupei surengė ekskursiją po savo kurtą unikalų parką. Nors arboretumui daugiau nei 200 metų, kiekviename kampelyje jaučiama šios charizmatiškos asmenybės įtaka. Mokslininkas ypač pabrėžė kūrybos laisvės svarbą žaliosiose erdvėse. Pasak T. Nowako, labai svarbu sudaryti galimybes kurti jauniems žmonėms. Visus nustebino (kai kuriuos net šokiravo) „Juodasis gėlynas“, kuriame auga vien juodais arba tamsiais žiedais žydintys augalai, o aplinka dekoruota nuodėguliais. Tokių išskirtinių kampelių arboretume – ne vienas. 

Mokymai tęsėsi moderniausiose Čekijos Respublikos žaliųjų edukacinių erdvių vietose – Libereco ir Prahos botanikos soduose.

Libereco botanikos sodas (Botanická zahrada Liberec) turi senas tradicijas ir vienus moderniausių šiltnamių. Jie įrengti pagal augalų geografiją ir iš paukščio skrydžio primena augalų ląsteles. Keliaujant po šiltnamius galima pabuvoti visuose žemynuose, susipažinti su turtingiausia Vidurio Europos orchidėjų kolekcija, išvysti gausų vabzdžiais mintančių augalų rinkinį. Augalai prižiūrimi kruopščiai, sodo darbuotojai bendrauja su lankytojais, nurodo, kokius augalus verta pamatyti. 

Prahos botanikos sodas (Botanická zahrada hlavního města Prahy) užima didelę kalvą ir aplinkinius parkus. Čia auginama daugiau kaip 13 000 augalų taksonų. Gausiausiai lankomas objektas – „Fata Morgana“. Tai modernus neseniai atidarytas šiltnamis, primenantis stiklo kirminą. Išskirtinis dėmesys čia skiriamas eksponuojamų augalų edukacinei funkcijai: kai kurie sudaro tik atogrąžų foną, o ypatingų biologinių savybių turintiems parinktos aikštelės arba apžiūrai geriausiai pritaikytos vietos. Lauko kolekcijos įdomios ir augalų biologijos, ir edukacijos prasme. Vien pavadinimai „Bijūnų pieva“, „Prerijos“, „Japoniškasis sodas“ nuteikia stebėtoją įdomiai pažinčiai su augalijos pasauliu. Šviesos žaismas, atspindžiai, vandens tėkmė, istoriniai paminklai, integruoti į sodo aplinką, – viskas kuria aplinką, kurioje lankytojo dėmesys valdomas ir nukreipiamas pažinimui, gėrėjimuisi augalais. Sode vyksta teminės parodos, plenerai. 

Mainų dalyviai turėjo galimybę bendrauti su lenkų, čekų specialistais, keitėsi nuomonėmis tarpusavyje, planavo savo mokyklų edukacines erdves. Buvo ruošiamasi tarptautinei konferencijai, kuri vyks 2015 m. spalį, aptariamos stendinių pranešimų temos, kiti tęstinio projekto klausimai.                                                                                                            

                                                                 Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro informacija

                     

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. kovo
P A T K P Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
 
 

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. kovo
P A T K P Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4