Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en
Registruotis vakcinai

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Penktieji „Naktiniai skaitymai prie Pyvesos“

2013-08-14
Naujienos

Jau penktą vasarą iš eilės eiliuoto žodžio mylėtojai rinkosi į „Naktinius skaitymus prie Pyvesos“, kurie vyko rugpjūčio 3 d. Sulaukus nuostabaus vakaro, į jaukų Pyvesos slėnį rinkosi vietos gyventojai ir iš toliau atvykusieji – savo ar kitų poetų eiles skaitė kiekvienas panorėjęs.

Šių metų skaitymai buvo skirti tarmių metams, todėl renginio pradžioje pabrėžėme tarmių reikšmę šiuolaikinio gyvenimo kontekste. „Dauguma žmonių sako, kad tarmės – mūsų turtas, todėl reikia jas išlaikyti ir puoselėti, juk kalbėti motinos kalba – išties prasminga. Tai, ko gero, pats ryškiausias tautos egzistencinės stiprybės ženklas. Juk jeigu kalbame tarmiškai, vadinasi, tęsiame, anot Romualdo Granausko, gyvenimą po klevu... ir, rodos, džeržgiančioje civilizacijos pagairėje būna saugiau ir ramiau“ – kalbėjo renginio vedėja. Šį romantišką vakarą visus pakvietėme kalbėti tarmiškai.

O kodėl šiemet Pyvesos slėnio puošyboje ir suvenyruose dominavo malūnai, sparnai ir geltona spalva? Todėl, kad norėjome prisiminti ir pagerbti neseniai išėjusią amžinybėn mūsų kaimo legendą Eugenijų Malinauską. Jeigu Eugenijus šįmet būtų atėjęs į skaitymus, jam būtų labai patikusi mūsų aplinka ir jo mėgstamiausia geltona spalva.

Šiemet Lietuvos kaimo rašytojų sąjungai sukanka 15 metų. Pasveikinome mūsų gerąjį, nuoširdųjį ir energingąjį kaimo rašytojų sąjungos Pasvalio skyriaus pirmininką Povilą Latvėną su šiuo gražiu jubiliejumi. Daugumą poezijos mėgėjų į skaitymus prie Pyvesos pakvietė Povilas, kurį pagarbiai vadiname šių skaitymų mecenatu.

Renginyje svečiavosi Lietuvos rašytojų sąjungos narė, poetė, vertėja Regina Katinaitė-Lumpinckienė, rašanti eilėraščius aukštaičių uteniškių tarme – jai ir atiteko pagrindinis vaidmuo išlaikant tarmiškumo dvasią renginio metu. Poetė yra išleidusi uteniškių tarme eilėraščių rinkinius: „Gegutes abrūsėliai“, „Paraičnama“, „Žemėje, sakei“. Viešnia ne kartą kilo į sceną, buvo labai šiltai sutikta klausytojų. Be to, eiles skaitė literatai ir poezijos mėgėjai iš Pasvalio, Biržų, Panevėžio, Šiaulių, Kauno. Gausiausias literatų būrys atvyko iš Kupiškio. Kupiškėnai skaitė ir tarmiškai, ir bendrine kalba, įnešė labai daug nuoširdumo ir šilumos į žiūrovų širdis. Visiems labai patiko kauniečio gydytojo, nepriklausomų rašytojų sąjungos nario Juozo Mickevičiaus linksmos eilės, panevėžietės Jurgitos Nemanienės nuoširdūs, gilūs posmai, nuolatinės naktinių skaitymų prie Pyvesos dalyvės šiaulietės Vilijos Mickienės daininga poezija. Iki vėliausios nakties skambėjo eilės įvairiausiomis temomis – apie meilę žmogui, gamtai, gimtinei. Netrūko ir taiklių humoristinių pastebėjimų apie šiuolaikinio gyvenimo aktualijas.

Skaitymuose skambėjo autorinės meilės dainos, kurias atliko Utenos kultūros centro romantinės muzikos ansamblis, vadovaujamas Liudos Griciuvienės.

Šoko Diliauskų kultūros centro šokių kolektyvai, vadovaujami Audros Strekienės. Visus sužavėjo nuoširdūs ir žaismingi pasirodymai, dvelkiantys senosiomis tradicijomis ir tautiškumu. Klausėmės papyvesietės Auksės Mikšytės nuostabaus balso.

Naktiniuose skaitymuose apsilankiusi Pasvalio krašto Garbės pilietė Genovaitė Jusaitienė kalbėjo, kad penktus metus rengiami poezijos skaitymai suburia žmones prasmingam ir turiningam laisvalaikiui, parodo kaimo bendruomenės susiklausymą ir kūrybiškumą.

Nusileidus sutemoms į romantiškąjį Pyvesos slėnį ant stataus šlaito sužibo žodis Poezija, pažiro fejerverkų ugnys, įspūdingos laužo liepsnos... – tai buvo vakaro kulminacija.

Ritualinis arbatos šokis, kuri atliko jaunosios šokėjos ir linksmoji šeimininkė Vida, kvietė visus paragauti kvapnaus iš Pyvesos lankų surinktų žolelių gėrimo. Prie arbatos skanavome renginio rėmėjos Vidos Preibienės iškeptą įspūdingo dydžio pyragą ir bendruomenės narės Liudos Rudienės namines bandeles.

Romantiški mūsų paupio vaizdai sužavėjo ne vieną čia užklydusį...

Pagrindiniai renginio rėmėjai: Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas, Seimo narys Antanas Matulas, „Atžalyno“ bendruomenė, vadovaujama pirmininko Vlado Linkevičiaus, Pasvalio apylinkių seniūnas Stanislovas Triaba, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka, UAB „Saimeta“ vadovė Vitalija Stankevičienė, verslininkas Rimas Želvys, ūkininkai Aurimas Armonas ir Povilas Katkevičius. Skaitymus organizuoti padėjo Diliauskų kultūros centro meno vadovė Audra Strekienė, Diliauskų kaimo bibliotekos bibliotekininkė Aldona Vorobliovienė.

Ačiū visiems!

 

Konstancija Vinkelienė

Lijana Markevičienė

 

 

 

 

 

 

 

 

Vakcina

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. gruodžio
P A T K P Š S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
 
 

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Vakcina

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. gruodžio
P A T K P Š S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2