Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Problemas reikia spręsti kartu su jaunais žmonėmis

2011-12-12
Naujienos

Gruodžio 2 d. Pasvalio rajono mokyklose vyko integruota sveikatinimo diena. Apie pusė tūkstančio 8-10 klasių mokinių dalyvavo  konferencijoje Pasvalio kultūros centre „Psichotropinių medžiagų vartojimo prevencija Pasvalio rajone“. Šios konferencijos koordinatoriai ir iniciatoriai – Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras, partneriai – Pasvalio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyrius, Visuomenės sveikatos biuras. Konferencijoje dalyvavo LR Seimo narys Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius dr. Z. Martinkus ir pavaduotoja G. Belian, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius S. Čaplinskas, Pasvalio rajono savivaldybės vadovai – G. Gegužinskas, P. Balčiūnas, R. Užuotas, Pasvalio rajono policijos komisariato viršininkas M. Jablonskas, Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus atstovai K. Polekas, V. Stokienė, Savivaldybės gydytoja D. Vasiliūnienė, Visuomenės sveikatos biuro direktorė V. Jankevičienė, Pasvalio bažnyčios dekanas kun. A. Neverauskas. Po konferencijos visi buvo pakviesti į atlikėjo Vudžio koncertą.


Rajono mokytojai ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai gilino savo žinias seminare apie priklausomybę sukeliančių medžiagų prevencijos šiuolaikiškas strategijas ir metodus. Seminarą, skirtą dirbančių su rajono vaikais ir jaunimu  kvalifikacijai kelti, organizavo Pasvalio Visuomenės sveikatos biuras kartu su Pasvalio jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro Pedagogų švietimo skyriumi. Su šiuolaikiškais prevencijos būdais seminaro dalyvius supažindino psichologė socialinių mokslų daktarė L. Bulotaitė.


Po pietų konferencijos svečiai ir jos organizatoriai dalyvavo diskusijoje apie psichotropinių medžiagų vartojimo problemos sprendimo būdus. Diskusijai vadovavo Pasvalio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Povilas Balčiūnas. Diskusijos metu buvo pristatytas Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos 3 d klasės gimnazisčių J. Ratkevičiūtės ir E. Einorytės kūrybinio darbo dalis tema „Jaunimo laisvės ir priklausomybės“. Gimnazistės pristatė atliktos apklausos rezultatus bei filmuotą medžiagą apie mokinių požiūrį į laisvę ir priklausomybes. Gaila, kad dauguma apklaustųjų laisvę pripažįsta kaip galimybę daryti, tai, ką nori, nebūti nuo ko nors priklausomam. Didesnė dalis apklaustųjų mano, kad šiais laikais labai lengva tapti priklausomu nuo žalingų įpročių, nes neatsilaikoma bandos jausmui, svaigalai lengvai prieinami, jaunimas laisvas, nori išsiskirti iš kitų. Pastebėta, jog jaunimas nejaučia atsakomybės už savo elgesį ir veiksmus.


Aktyviai diskutuota psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos mokyklose temomis. Pasvalio rajono savivaldybės mokyklose jau keletą metų tradiciškai vykdomi prevenciniai projektai ir renginiai. Nors įgyjama kompetencija ir skleidžiama geroji patirtis narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir prevencijos klausimais, tačiau problemų šioje srityje lieka nemažai.


Apibendrindamas gimnazisčių darbą Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius S. Čaplinskas patarė,  kalbant su vaikais ar jaunimu, daugiau diskutuoti šiais klausimais, išsiaiškinant juos dominančius dalykus ir kartu spręsti problemas. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja G. Belian domėjosi, kokios programos vykdomos mokykloje, ar vyksta neformalus ugdymas. Policijos komisariato viršininkas M. Jablonskas pateikė pasiūlymą dėl tokios aplinkos sukūrimo, kad „blogasis“ norėtų būti geresniu. Gimnazisčių nuomone, mokykloje ta tema vyksta per mažai užsiėmimų. A. Matulas gimnazisčių teiravosi dėl smurto, patyčių, lyderių egzistavimo mokykloje. Gimnazisčių nuomone, norinčių išsiskirti klasėje yra, bet jie nėra lyderiai. M. Jablonskas pastebėjo, kad Policijos komisariate dažnai susiduriama su tėvais, kurie nepripažįsta, kad vaikas blogai pasielgė ir gina savo vaiką net jam girdint. S. Čaplinskas pasiūlė, kad  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras gali padėti su metodinėmis rekomendacijomis, susitikimais-diskusijomis reikiamais klausimais.


Vida Stokienė informavo, kad prevencijos klausimais diskutuojama ir mokinių parlemento posėdžiuose, vykdomos apklausos. Jų pagrindu ruošiamasi surengti rajono mokyklų vadovų ir Mokinių parlamento posėdį, pakviečiant rajono vadovus. Kazys Polekas atkreipė dėmesį, kad daug nemotyvuotų mokinių mokyklose, tačiau įkurti Vaiko dienos centrai atėjo į pagalbą užimant jaunimą – nusikalstamumas mažėja.


LR Seimo nario Antano Matulo nuomone, daug naudos duoda susitikimai bendruomenėse. Daug metų Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras įgyvendino projektą „Ambulatorija ant ratų“, gydytojai specialiai įrengtu  autobusu apvažiuodavo tolimiausius kaimus. Seimo narys siūlė autobusą perduoti Visuomenės sveikatos biurui, kad šis galėtų jį panaudoti savo veikloje: šviečiant ir mokant sveikos gyvensenos visuomenę, organizuojant mokomuosius seminarus gyventojams.


Apibendrinant galima pasakyti, kad susiklosčiusią šiandieninę situaciją nulėmė ir vaikų auklėjimas šeimose, nepastebimos ar nenorimos pastebėti esamos problemos; nuoseklių, sistemingų paskaitų, diskusijų stygius, tolerantiškas visuomenės požiūris į žmones, vartojančius svaigalus.


Diskusijos vedėjas Povilas Balčiūnas, apibendrindamas diskusiją, pastebėjo, kad reikia daugiau kalbėtis, spręsti problemas kartu su jaunais žmonėmis, toliau plėsti prevencinių renginių ratą, dalintis gerąja patirtimi, bendradarbiauti.


Povilas  Balčiūnas padėkojo svečiams už išsakytas mintis ir pažadėjo, kad naujų idėjų realizavimas bus tolesnė Neigiamų socialinių veiksnių prevencijai koordinuoti komisijos veiklos sritis.


Informaciją parengė Dalia Vasiliūnienė

Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė (savivaldybės gydytoja)

 

 

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. spalio
P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
 
 

Pasaulio Pasvalys

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. spalio
P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
 
 

Pasaulio Pasvalys

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji