Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Sportiška Europos Judrioji savaitė Pasvalyje

2013-09-27
Naujienos

Jau dvyliktą kartą rugsėjo 1622 dienomis senajame žemyne rengiama Europos Judrioji savaitė bei rugsėjo 22-ąją minima „Diena be automobilio“. Europos Judriosios savaitės tikslas atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, paskatinti gyventojus kuo mažiau naudotis automobiliais, daugiau vaikščioti pėsčiomis, važiuoti dviračiais ar kitomis aplinką bei sveikatą tausojančiomis susisiekimo priemonėmis, skatinti išsaugoti švarią aplinką. Juk visi norėtų gyventi ten, kur švarus oras ir mažai triukšmo.

Eurostato duomenimis, ES automobilį turi kas antras pilietis. Nuo 1990 iki 2004 metų Lietuvoje buvo užfiksuotas didžiausias automobilių skaičiaus augimas visoje Europoje 67 proc. ES per tą patį laikotarpį automobilių padaugėjo 40 proc. Didžiąją dalį mūsų šalyje įregistruotų transporto priemonių sudarė padėvėti automobiliai iš Vakarų Europos, dar menantys tuos laikus, kai apie ekologiją kalbėti buvo ne tik nemadinga, o tiesiog bergždžia. Mūsų ekonomikai ėmus sparčiai augti, didieji šalies miestai pirmą kartą susidūrė su transporto spūstimis. Lietuviai didžiąją dalį atstumo nukeliauja automobiliais apie 90 proc. Viešajam miesto transportui tenka 8 proc., o traukinių dalis nesiekia ir procento. Tai didžiausias skirtumas visame regione pavyzdžiui, kaimynai latviai automobiliais nukeliauja 79 proc. atstumo, o visa ES 83 proc. Neužmirškime ir to, jog avarijose Lietuvoje žūva gerokai daugiau žmonių, nei kitose Europos valstybėse.

Akivaizdu, kad tikėtis didelių pokyčių be asmeninių pastangų nereikėtų. Tačiau signalų, raginančių keisti savo kasdienius transporto įpročius, apstu: kuro kainos, nusibostanti rutina, automobilių stovėjimo vietų trūkumas, antsvorio problemos ir kasmet Europos miestuose rengiama Diena be automobilio.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kasdien bent 30 minučių būti fiziškai aktyviam ir judėti bent po 10 minučių be pertraukos. Tad jei visas jūsų fizinis aktyvumas yra keletas žingsnių nuo darbo stalo iki pašto dėžutės į rekomendaciją būtina žiūrėti rimtai. Ne paslaptis yra ir tai, kad šalia darželio ar mokyklos gyvenančius vaikus į ugdymo įstaigą tėveliai atveža automobiliais, patingėdami juos tiesiog palydėti pėsčiomis, bijodami peršalimo ligų šaltuoju metu periodu. Taip, žinoma, taip patogiau ir greičiau, bet paklauskime savęs: ar sveika vaikui? Todėl nenustebkime, jei vaikai tingi pajudėti, nenoriai dalyvauja kūno kultūros pamokose, dažniausia jų laisvalaikio praleidimo forma – sėdėjimas prie kompiuterio. Viso to pasekmes didėjančių įvairių sveikatos sutrikimų skaičius. Visai kas kita, jei esant nedideliems atstumams į darbą, mokyklą, darželį keliaujate pėsčiomis arba dviračiu.

Pasvalio rajono savivaldybėje Europos Judrioji savaitė minima jau šešti metai iš eilės. Rugsėjo 1620 dienomis Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kvietė visus norinčius pasimankštinti Vytauto Didžiojo aikštėje, Pasvalyje, skambant smagiai muzikai. Džiugu, kad į kvietimą atsiliepė Pasvalio specialiosios mokyklos, Petro Vileišio gimnazijos, Svalios pagrindinės mokyklos, Valakėlių pagrindinio ugdymo skyriaus, Pasvalio darželio-mokyklos „Liepaitė“ mokytojai ir mokiniai. Puikiai nusiteikę, besimankštinantys miesto centre jie traukė praeivių žvilgsnius.

„Mankštos banga“ nuvilnijo beveik per visas rajono mokyklas. Šią Europos Judriąją savaitę dauguma mokinių pradėdavo pamokas bendra mankšta, mankštindavosi per pertraukas. Daugumoje mokyklų vyko įvairių estafečių, sportinių žaidynių dienos, pamokos. Kai kurios mokyklos rengė žygius, akcijas, piešinių konkursus ir panašius renginius. Sumanūs buvo Vaškų vidurinės mokyklos aštuntokai, sugalvoję fiksuoti pravažiuojančių automobilių, dviračių srautus kiekvieną Europos Judriosios savaitės rytmetį savo miestelyje, surengę apklausą „Žmogus ir automobilis“.

Visuomenės sveikatos biuras Dieną be automobilio kvietė visus minėti specialia akcija. Mokiniai savo tėveliams, pedagogams, sutiktiems vairuotojams, pėstiesiems dalijo 2014 metų kalendorius su akcijos simbolika, ragindami kuo mažiau naudotis automobiliais, rinktis alternatyvias, sveikas transporto priemones. Akcija „Diena be automobilio“ mažiau ar daugiau pasklido beveik visose rajono gyvenvietėse. Mokiniai ir mokytojai išdalino beveik 2000 specialių akcijai sukurtų kalendoriukų.

Kviečiame visus kuo mažiau naudotis automobiliais, tausoti savo ir kitų sveikatą, neužmiršti esminio sveikatos šaltinio – mankštos ir fizinio aktyvumo kasdien. Kiekvienam žmogui tenka dalis atsakomybės už pasaulio aplinką. Kiekvienas galime prisidėti išsaugant planetą, savo miestą, o tuo pačiu ir savo sveikatą. Tad judėkime sumaniau gyvenkime sveikiau!

 

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija

 

Vytauto Didžiojo aikštėje mankštos pratimus rodė Vilma Lesevičienė

Rytinė mankšta Vytauto Didžiojo aikštėje vyko rugsėjo 16,17,18, 20 dienomis

Mankštinasi Ustukių pagrindinio ugdymo skyriaus mokiniai

Saločių Antano Poškos vidurinės mokyklos mokiniai pasiruošę akcijai „Diena be automobilio“

Saločių Antano Poškos vidurinės mokyklos mokinių kurti plakatai „Dienai be automobilio“

Sporto šventė darželio-mokyklos „Liepaitė“ mokiniams Smegduobių parke

Valakėlių pagrindinio ugdymo skyriaus ekologijos ir sveikos gyvensenos entuziastai vykdė akciją „Diena be automobilio“

Pumpėnuose kalendoriukus dalijo mokiniai ir direktoriaus pavaduotojas papildomam ugdymui V. Cucėnas

 

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. gruodžio
P A T K P Š S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. gruodžio
P A T K P Š S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
 
 

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji