Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Tuberkuliozė – pavojinga liga

2013-03-25

Tuberkuliozė daugelyje pasaulio valstybių šiandien tebėra epidemija, sukelianti kelių milijonų žmonių mirtį kiekvienais metais. Tuberkuliozės plitimą lemia įvairūs veiksniai: skurdas, narkotinių medžiagų vartojimas, atsainus sergančiųjų požiūris į savo sveikatos būklę, nenoras gydytis.


Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos normomis, jei sergamumas tuberkulioze viršija 40 atvejų 100 tūkst. gyventojų, tokia valstybė patenka į rizikingų šalių sąrašą. Lietuvoje šis rodiklis siekia 47,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų. 2011 metais pirmą kartą mūsų šalyje tuberkulioze susirgo 1532, 2012-aisiais - 430 žmonių. Vertinant 2001–2011 m. sergamumą tuberkulioze, Pasvalio rajono gyventojų, sergančių aktyvia tuberkuliozės forma, yra daugiau nei Lietuvos ir Panevėžio apskrityje (2011 m. atitinkamai Lietuvos – 0,47, Panevėžio apskr. – 0,52, Pasvalio r. – 0,95 atvejai 1000 gyventojų). Pasvalio rajono gyventojų sergamumas tuberkulioze 2,9 karto aukštesnis nei Rokiškio rajono, 2 kartus didesnis nei Panevėžio miesto ir Kupiškio rajono, 1,8 karto nei Panevėžio rajono ir 1,5 karto didesnis nei Biržų rajono.

 

Stebint ligotumą 2001–2010 m. pagal gyvenamąją vietą, iki 2005 m. sergančių daugiau buvo miesto gyventojų, o nuo 2006 m. pastebimas didesnis kaimo gyventojų ligotumas.

 

1 pav. Ligotumas tuberkulioze Pasvalio rajone (miestas, kaimas) 2001–2011 m. (1000 gyventojų)

 

Pasvalio rajone tuberkulioze serga daugiau vyrai nei moterys.

 

2 pav. Ligotumas tuberkulioze Pasvalio rajone (vyrai, moterys) 2001–2011 m. (1000 gyventojų)

 

Vieną iš sunkiausių ir grėsmingiausių infekcinių ligų – tuberkuliozę (toliau TB) sukelia mikobakterijos, plintančios oro lašeliniu būdu. Šia liga užsikrėsti galime bet kurioje viešoje vietoje, kur yra sergantis atvira forma žmogus. TB mikrobai patenka į orą kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosti ar čiaudi. Priklausomai nuo aplinkos, taip išskirti mikrobai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus įkvėpęs TB mikrobais užteršto oro gali tapti infekuotu.


Koks skirtumas tarp žmogaus užsikrėtusio TB ir žmogaus sergančio TB?
Užsikrėtę TB asmenys savo organizme turi TB mikrobą, bet jis nėra aktyvus ir nesukelia ligos, nepasireiškia TB būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos, bet tai yra laiko klausimas kada dalis užsikrėtusių asmenų gali susirgti TB. Trečdalis visos pasaulio populiacijos, apie 80 proc. Lietuvos gyventojų, yra užsikrėtę TB bakterija. Užsikrėtę, bet nesergantys, užkrato neplatina. Dažniausiai tuberkulioze suserga 5-15 proc. užsikrėtusiųjų. Sergančių TB žmonių organizme mikrobai aktyviai dauginasi, jiems pasireiškia TB būdingi simptomai, taigi kosėdami jie platina užkratą. TB dažniausiai užsikrečiama, jei yra kasdieninis kontaktas su sergančiaisiais, taip užkrečiami šeimos nariai ir darbo kolegos. Nesigydantieji – yra atviri infekcijos šaltiniai. Šios sudėtingos ligos valdymą sunkina ir vaistams atsparių tuberkuliozės formų vystymasis.


Labai dažnai organizmas be ypatingos pagalbos pats įveikia ligą, tačiau jeigu imunitetas nusilpęs, ligos sukėlėjams tik to ir tereikia. Liga išryškėja, kai bakterijos išsisėja po visus plaučius. Tuberkuliozė skiriasi nuo kitų plaučių ligų tuo, kad ganėtinai ilgai jokių simptomų nebūna, galima ilgai turėti ligos židinį plaučiuose ir visiškai nesiskųsti sveikata. Tuberkuliozė pereina į aktyvią formą maždaug kas dešimtam ja užsikrėtusiam žmogui.


Kokie yra TB požymiai? Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. TB bakterija dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė). Plaučių TB pasireiškia šiais pagrindiniais požymiais: sunkiu kosuliu, trunkančiu 3 ar daugiau savaičių, skausmu krūtinėje, skreplių ar kraujo atkosėjimu. Kiti pasireiškiantys požymiai yra silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, drebulys, ilgiau nei tris savaites trunkantis karščiavimas, naktinis prakaitavimas. Infekcija dažniausiai pažeidžia plaučius, bet taip pat gali pažeisti ir kitus žmogaus organus ar audinius: smegenis, inkstus, kaulus ir stuburą.


Efektyviausia tuberkuliozės profilaktika – anksti nustatyti atvira tuberkulioze sergančius asmenis ir juos gydyti, kad šie ligoniai kuo greičiau nustotų į aplinką skleisti ligos sukėlėjus ir nebekeltų pavojaus aplinkiniams. Vaikams, kurie gyvena su tuberkulioze sergančiais namiškiais, turi būti taikoma prevencinė terapija, o užsikrėtusieji turi būti pradėti gydyti, kai liga ankstyvos stadijos. Kita profilaktinė priemonė yra vakcinacija. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis skiepijimai BCG vakcina neapsaugo nuo susirgimų plaučių TB, tačiau skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis.


Labai svarbu kovojant su tuberkuliozės plitimu ir tuo pačiu siekiant stabilizuoti bei sumažinti sergamumą TB – anksti įtarti tuberkuliozę. Tuberkulino (TB odos) testas naudojamas siekiant nustatyti ar žmogus užsikrėtęs TB. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas, kurį išmatavus nustatoma ar testas teigiamas ar neigiamas. Teigiamas testas paprastai reiškia, kad žmogus yra infekuotas. Paprasčiausias tyrimas yra skreplių ištyrimas dėl TB mikobakterijų Cillio-Nilseno metodu. Šio tyrimo dėka galima greitai diagnozuoti TB ir paskirti reikiamą gydymą. Norint atlikti profilaktinius patikrinimus dėl tuberkuliozės, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.


Būtina ligonį, išskiriantį tuberkuliozės mikobakterijas, greitai izoliuoti ir skirti reikiamą gydymą, kontroliuojamą medicinos personalo. Tai ilgas procesas trunkantis apie 6-8 mėn. Sergantis tuberkulioze žmogus turi griežtai laikytis gydymo reikalavimų (nustatytu laiku apsilankyti pas gydytoją, gerti vaistus), priešingu atveju ligonis neišgydomas. Be to, išsivysto gydymui atsparios tuberkuliozės bakterijos. Tokių tuberkuliozės mikobakterijų sukeltą ligą išgydyti yra ypač sunku ir brangu. Taigi sergantysis turi atsižvelgti į šiuos ypatumus ir stengtis ne tik apsaugoti save, bet ir aplinkinius artimuosius ir draugus.


Sergantis TB turi griežtai laikytis higienos reikalavimų – nespjaudyti ant žemės, kosėdamas turi užsidengti burną nosine ar servetėle, kalbant laikytis atokiau nuo kito žmogaus. Namuose ligonis turi turėti savo atskirą kambarį, atskiras higienos priemones, indus, patalynę ir pan. Priemonės turėtų būti dezinfekuojamos. Būtina dažnai vėdinti namus.


Viena didžiausių problemų, su kuria gydant tuberkuliozę susiduria Lietuva, šia liga sergantys socialinės rizikos grupės asmenys. Būna atvejų kai priverstinai gydomiems asocialiems asmenims teikiama socialinė parama, taikomas būtinasis hospitalizavimas ir būtinasis izoliavimas. Būtinasis hospitalizavimas Pasvalio rajone  2010–2012 metais buvo taikytas 4 kartus.


Visuomenės sveikatos biuro informacija

Informacijos šaltinis: Užkrečiamų ligų ir AIDS centras

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. spalio
P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 
 

Pasaulio Pasvalys

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2020 m. spalio
P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 
 

Pasaulio Pasvalys

NAUJIENŲ PRENUMERATA

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji