Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Žilpamūšiečiai teigia: „Judėk daugiau – gyvenk sveikiau!“

2013-10-29

Civilizuotos visuomenės bėda – fizinio aktyvumo trūkumas. 80 procentų žmonių gyvena pasyviai, daugiau nei 70 procentų suaugusiųjų juda nepakankamai. Judėjimas yra biologinis organizmo poreikis, be kurio normali žmogaus veikla sunkiai įmanoma. Fizinis aktyvumas siejamas su funkcinėmis galimybės nepervargstant atlikti kasdienes užduotis. Tai bet kokia žmogaus kūno judėjimo išraiška, kuriai reikia fizinių pastangų. Fizinė veikla veiksminga tik tada, kai ji yra reguliari, pakankamo intensyvumo, dažnio, trukmės. Jei judama nepakankamai, mažėja organizmo atsparumas ligoms, silpnėja pajėgumas, kaupiasi riebalai. Fizinis aktyvumas svarbus sėkmingo senėjimo veiksnys: padeda stiprinti sveikatą, išlaiko galimybę būti judriems, gerina koordinaciją, pusiausvyrą, mažina galimybę patirti kaulų lūžius, didina savarankiškumą. Fiziškai aktyvūs žmonės geriau jaučiasi, nes fizinė veikla mažina kraujospūdį ir tikimybę susirgti širdies kraujagyslių ligomis bei depresija. Koks yra pakankamas fizinis aktyvumas? Pagyvenusiems žmonėms rekomenduojama didžiąją savaitės dienų dalį (geriausia kasdien) ne mažiau kaip 30 minučių skirti vidutinio intensyvumo fizinei veiklai.

Viena iš sparčiai populiarėjančių fizinio aktyvumo priemonių – šiaurietiškas ėjimas. Tai ėjimas, atsispiriant lazdomis – labai paprasta, tačiau efektyvi sveikatingumo priemonė, tinkanti visiems, ypač vidutinio amžiaus žmonėms ir senjorams bei tiems, kurie niekada nesimankštino ir nemėgsta tradicinių sporto rūšių. Ėjimas su lazdomis gerina širdies ritmą (nes daugiau įkvepiama deguonies), treniruoja širdies ir kraujagyslių sistemą, mažina kraujospūdį, gerina aerobinę ištvermę, reguliuoja kvėpavimą, gerina medžiagų apykaitą, išlaiko taisyklingą laikyseną, ugdo ištvermę. Taip pat ši sporto šaka mažina ir šalina įtampą, stresą, stiprina imuninę sistemą. Šiaurietiškas ėjimas taikomas kaip gydymo forma esant kvėpavimo ir kraujotakos sistemos sutrikimams, stuburo ligoms, kartu su tinkama mityba puikiai sprendžia antsvorio problemas, pagerina fizinę būklę, suteikia žvalumo ir pasitikėjimo savimi. Einant geriau įvaldyta technika galima apkrauti iki 90 proc. kūno raumenų. Tai sporto šaka, kuri prieinama visiems, nežiūrint to, kokia žmogaus sveikatos būklė, amžius, fizinis pasirengimas, ją galima praktikuoti ištisus metus.

Ne kartą išbandę šiaurietiško ėjimo privalumus, rengę sveikatinimo užsiėmimus, Žilpamūšio krašto bendruomenės nariai parengė projektą „Judėk daugiau gyvenk sveikiau“, kuris įgyvendinamas Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Įgyvendinus šį projektą, įsigytos kokybiškos šiaurietiško ėjimo lazdos. Kad žilpamūšiečiai galėtų tikslingai naudoti lazdas, Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras ir Žilpamūšio krašto bendruomenės pirmininkė J. Katauskienė pakvietė savo krašto žmones pokalbiui apie fizinio aktyvumo privalumus ir praktiniam šiaurietiško ėjimo užsiėmimui. Nepabūgę stiproko lietaus, vieną besibaigiančio spalio popietę susirinko Žilpamūšio bendruomėnes entuziastų dalis.

Pakalbėjus apie tinkamo fizinio aktyvumo privalumus ir neaktyvumo pasekmes, aptarta fizinės veiklos stokos sukeltų ligų (vėžinių susirgimų, insulto, diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų ir t. t.) vaizdinė priemonė „lagaminas“. Susirinkusieji galėjo paanalizuoti savo sveikatos būklę pagal sveiko žmogaus kodą. Vienas iš būdų, parodančių fizinę žmogaus būklę, yra plaštakos suspaudimo jėga. Žilpamūšiečiai specialaus dinanometro dėka galėjo sužinoti savo plaštakos jėgą. Ši praktinė veikla sukėlė smagių emocijų ir azartinių nuotaikų, buvo džiaugiamasi rezultatais: daugumos dalyvių plaštakos jėga siekė maksimalias normas pagal lytį ir amžių. „Štai ką reiškia gyvenimas kaime“,juokavo Mūšos upės pakrantės gyventojai.                                                                                      

Po pokalbių dalyviai persikėlė į mokyklos salę, kur buvo aptarta šiaurietiško ėjimo istorija, šio sporto privalumai, tinkama apranga ir avalynė, individualus lazdų pritaikymas pagal žmogaus ūgį. Susirinkusieji entuziastingai mokėsi šiaurietiško ėjimo ALFA technikos, atliko įvairius pratimus: lankstumo, tempimo, judrumo, koordinacijos bei smagius pratimus, atliekamus porose. Po intensyvaus, tačiau smagaus užsiėmimo žilpamūšiečiai liko labai susidomėję šiaurietišku ėjimu. Jie tarėsi, kokiomis dienomis bursis į šiaurietiško ėjimo grupelę, kokiu keliuku eis – sportuos, kad judėtų daugiau ir gyventų sveikiau.

 

 

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija

 

 

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. kovo
P A T K P Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
 
 

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

2021 m. kovo
P A T K P Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4