Pradžia

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Vytauto Didžiojo a. 1, LT-39143 Pasvalys. Tel. 8 451 54 101
en
Registruotis vakcinai

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Pradžia
en

Naujienos

Tik pusmetis, o atliekų tvarkymo įpročiai Pasvalyje jau keičiasi

2021-09-01

Antrojo karantino įkarštyje – gruodžio mėnesį – bendrovė „Panevėžio specialusis autotransportas“ pradėjo teikti atliekų surinkimo paslaugas Pasvalio rajone. Prabėgus pirmajam pusmečiui tvarkytojai skaičiuoja, kad palengva, tačiau jau pastebi esminius pokyčius, gyventojai pradeda daugiau rūšiuoti, mažėja bendro komunalinio atliekų srauto apimtys, o daugiau surenkama atliekų jau išrūšiuotų pačių gyventojų, rečiau daromos rūšiavimo klaidos.
Kaip pasakojo bendrovės atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė, pradėjus darbus praėjusių metų pabaigoje buvo fiksuojama itin daug nesusipratimų, kai į bendruosius komunalinių atliekų konteinerius gyventojai šalindavo visų rūšių atliekas – ir plastiką, ir popierių, net stiklo atliekas. Per daugelį dešimtmečių susiformavę įpročiai, jog į konteinerį galima mesti viską, ko tik nebereikia ūkyje. Dažnai net stambesnių gabaritų ar net pavojingos bei elektronikos atliekos atsidurdavo kartu su bioskaidžiomis, maisto atliekomis ar, pavyzdžiui, nušienauta žole.
Naujasis atliekų tvarkytojas kartu su rajono savivaldybe ir regiono atliekų tvarkymo centru ėmėsi aktyvių veiksmų ir nuo metų pradžios pradėjo aktyviai mokyti gyventojus – buvo skelbta informacija, paaiškinimai, patarimai. Iš pradžių daug skundų susilaukdavo atvejai, kai netinkamai išrūšiuotos atliekos būdavo tiesiog neišvežamos, o paliekami specialūs pranešimai su nurodymais gyventojams sutvarkyti konteinerių turinį.
Per pusmetį – trečdaliu mažiau bendrųjų atliekų
UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras skaičiuoja, kad Pasvalio rajone per pirmąjį šių metų pusmetį iš atliekų turėtojų surinktas mišrių komunalinių atliekų kiekis, lyginant su 2020 m. pirmuoju pusmečiu, sumažėjo ketvirtadaliu, apie 25 procentus.
„Visi suprantame, kad pasvaliečiai stebuklingai nepradangino trečdalio atliekų, o tiesiog pradėjo jas rūšiuoti. Preciziškai matuojame kiekvieno apvažiavimo metu surenkamas skirtingų rūšių atliekas, todėl galime užtikrintai teigti, jog Pasvalio rajono gyventojai vis uoliau naudojasi atskiru pavojingų atliekų ir didelių gabaritų atliekų surinkimu apvažiavimo būdu. Pavyzdžiui, per pirmąjį šių metų apvažiavimą buvo surinkta apie 32,5 t didelių gabaritų atliekų, 13,4 t naudotų padangų, 3,6 t elektros ir elektroninės įrangos atliekų ir apie 0,68 t buityje susidariusių pavojingų atliekų“, – pasakojo Judita Vingilytė.
Jau atmintinai žino visus kelius
Atliekų surinkimu Pasvalio rajone rūpinasi du ekipažai. Kaip pasakoja atliekų tvarkymo skyriaus vadovė, sudėtingiausiu – žiemos sezono – metu prasidėję darbai reiškė itin sudėtingas starto sąlygas. Tačiau dabar bendrovės darbuotojai jau puikiai orientuojasi, pagal iš anksto suderintus grafikus pasiekia net atokiausius Pasvalio rajono taškus. Kai atliekų srautas išauga arba pagal grafikus yra numatytas papildomų rūšių atliekų surinkimas, prie pagrindinių ekipažų jungiasi ir trečias.


AB „Panevėžio specialusis autotransportas“ surenka atliekas

Surinktos atliekos vežamos į UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro eksploatuojamą Panevėžio regioninį nepavojingų atliekų sąvartyną, esantį Dvarininkų kaime, Panevėžio rajone. Surinktos mišrios komunalinės atliekos yra paruošiamos (išrūšiuojamos) mechaninio biologinio apdorojimo įrenginyje, kur atskiriamos panaudojimui ar perdirbimui tinkamos pakuočių atliekos ir antrinės žaliavos, pavojingos bei elektros ir elektroninės įrangos atliekos. Tik po rūšiavimo likusios ir tik šalinimui tinkamos atliekos yra šalinamos sąvartyne. Tokiu būdu yra mažinamas sąvartyne šalinamų atliekų kiekis.
Įpročiai keičiasi, kai stengiasi visi
Tai, kad Pasvalio rajono gyventojų įpročiai pradėjo keistis, nebuvo netikėta. Prie to prisidėjo visų dalyvaujančių pusių pastangos. Pirmiausia, žinoma, pasikeitęs atliekų tvarkytojų požiūris.
Tuo pat metu didelę įtaką daro ir Pasvalio rajono savivaldybės, seniūnijų pastangos, kai aktyviai prisidedama prie švietimo inciatyvų, aiškinama visiems gyventojams apie atliekų rūšiavimo svarbą, patariama ir konsultuojama. Žinoma, savo funkcijas atlieka ir regiono atliekų tvarkymo centro kontrolieriai, kurie piktybiniais atvejais imasi priemonių, tačiau jas taiko tik tada, kai patarimai ir rekomendacijos sąmoningai ignoruojami.

UAB Panevėžio atliekų tvarkymo centro informacija

Vakcina

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai

 
 

Reklaminiai skydeliai / Partneriai

Vakcina

Informacija dėl koronaviruso

Artimiausi renginiai