PASVALIO RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Pasvalio rajono savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių
asmenų registre
Įmonės kodas 188753657
AB „Panevėžio energija“ primena, kad norint sumažinti legioneliozės riziką, gyventojai turėtų laikytis keturių pagrindinių taisyklių:
Tinkama karšto ir šalto vandens temperatūra
Legionelės bakterijos aktyviausiai dauginasi drungname, 25–45 °C temperatūros vandenyje. Kad jų augimas būtų sustabdytas:
AB „Panevėžio energija“ atsakinga už šilumos tiekimą iki pastato įvado, tačiau už šilumos punkte reguliuojamą karšto vandens temperatūrą atsako pastato valdytojo (pirmininko) pasirinktas šilumos ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas.
Gyventojai, pastebėję, kad iš čiaupo bėgantis vanduo nepakankamai karštas (50 °C turi būti pasiekta per 1 minutę), turėtų apie tai informuoti namo prižiūrėtoją.
Nuolatinė vandens cirkuliacija
Karštas vanduo tiekimo sistemose turi ne tik būti tinkamos temperatūros, bet ir jose neužsistovėti. Legionelės plinta stovinčiame vandenyje, todėl labai svarbu:
Dušų galvučių ir čiaupų priežiūra
Legionelės gali kauptis ne tik vamzdynuose, bet ir ant apkalkėjusių čiaupų ir dušų galvučių. Todėl:
Kaip saugiai naudoti karštą vandenį po pertraukos?
Jei vanduo nebuvo naudojamas ilgiau nei savaitę (pvz., grįžus iš atostogų), prieš naudojimą rekomenduojama:
Užsistovėjusio vandens nuleidimas padeda pašalinti galimai užterštą stovėjusį vandenį iš vamzdžių, čiaupų ir dušo galvučių.
Terminė dezinfekcija – efektyvi priemonė
Daugiabučiuose namuose periodiškai atliekama terminė dezinfekcija – tai procesas, kai karšto vandens temperatūra laikinai pakeliama iki 63–65 °C. Apie dezinfekciją iš anksto informuoti gyventojai šio proceso metu turėtų:
Jei namo administratorius ar bendrija tokios dezinfekcijos nevykdo, gyventojai gali patys periodiškai atlikti vadinamąją „namų terminę dezinfekciją“, atsukdami karšto vandens čiaupus ir leisdami vandenį 2–3 minutes didžiausia įmanoma temperatūra.
Kaip užsikrečiama legionelioze?
Legionelioze gali susirgti įvairių amžiaus grupių žmonės, bet imlumas ligai priklauso nuo imuninės sistemos būklės. Legioneliozė nėra perduodama žmogaus žmogui ir neužsikrečiama geriant vandenį. Pavojus kyla įkvėpus smulkių vandens lašelių (aerozolio), kuriuose gali būti legionelių. Tokie lašeliai susidaro dušuose, voniose, pirtyse, sūkurinėse voniose ir kitose šiltose ir drėgnose vietose, kur formuojasi garai.
Siekiant išvengti legionelių dauginimosi, svarbu užtikrinti tinkamą vandens temperatūrą, nuolatinę cirkuliaciją, reguliarią vamzdynų bei čiaupų priežiūrą ir tinkamą naudojimo pradžią po ilgesnės pertraukos. Karšto vandens sistemos dezinfekcija, tiek profesionali, tiek buitinė, yra viena veiksmingiausių priemonių prieš šias bakterijas.
AB „Panevėžio energija“ informacija