Paieška
lt en

Ankstyvas santykis su knyga – ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų mąstymui ir kūrybos lavinimui

Ankstyvas santykis su knyga – ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų mąstymui ir kūrybos lavinimui

Nuolat skubančiame ir modernėjančiame pasaulyje knyga gali tapti puikia priemone puoselėti lietuviškumą, turtinančia vaikų kalbą. Tyrimais įrodyta, kad būtent knygas skaitantys vaikai turi labiau išlavintą kritinį mąstymą, geriau sprendžia gyvenimiškas problemas, lengviau bendrauja ir pritampa visuomenėje. Vaikų sudominimas patrauklia kūryba dar ankstyvajame amžiuje yra svarbus, nes skatina domėtis knygomis ateityje, lavina mąstymą bei turtina kalbą, puoselėja mūsų šalies kultūrą ir tautinę tapatybę.

Pasvalio lopšelio-darželio „Liepaitė“ pedagogės M. Parlamis, Š. Matulytė, A. Valiukaitė, A. Rapkevičienė, R. Milašienė su savo grupės vaikučiais aktyviai įsijungė ir dalyvavo tarptautiniame projekte „Kartu paskaitykime knygelę“. Projektas vykdomas jau antrus metus. Šio projekto tikslas – skatinti šalies ir užsienio lietuvių vaikų skaitymą bei domėjimąsi lietuvių rašytojos Evelinos Daciūtės kūryba, ugdyti kūrybiškumo ir komunikavimo kompetencijas. Pagrindiniai uždaviniai – ugdyti ankstyvąjį ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų raštingumą, skaitant lietuvių rašytojos E. Daciūtės knygas vaikams, ieškoti žaismingų, neįprastų ir patrauklių vaikams knygų skaitymo būdų, dalintis gerąja darbo patirtimi bendradarbiaujant su kitomis švietimo įstaigomis bei bibliotekomis.

Evelinos Daciūtės kūrybą galima priskirti prie tų, kurios domina vaikus: poezija – žaisminga ir lengvai įsimenama, o tekstai knygelėse – prasmingi ir įdomūs. Patys garsiausi rašytojos kūriniai – „Laimė yra Lapė“ ir „Drambliai ėjo į svečius“ keliauja po pasaulį, yra išversti į kelias užsienio kalbas (anglų, kinų, rusų ir kt.).

Patys mažiausieji „Varliukų“ grupės vaikai su mokytoja M. Parlamis projekte „Kartu paskaitykime knygelę“ skaitė E. Daciūtės knygą „Laimė yra Lapė“ . Tai iš tiesų nuostabus kūrinys apie gėrį, grožį ir laimę. Vaikai sužinojo apie lapes, gyvenančias Lietuvoje, jas skaičiavo piešinyje. Mylavo ir draugavo su lapyte, padarė lapės portretą. Visi kartu aptarė, kas gi iš tiesų yra ta Laimė.

Mokytoja Š. Matulytė kartu su „Kiškučių“ grupės 3–4 metų vaikais skaitė pasaką „Drambliai ėjo į svečius“. Ją perskaitę sukūrė bendrą darbą.

„Bitučių“ grupės vaikai kartu su mokytoja R. Milašiene skaitė dar vieną E. Daciūtės knygą – „Meškiai eina į mokyklą“ ir buvo sužavėti knygele! O kad meškiams būtų drąsiau eiti į mokyklą, vaikai juos pasikvietė į savo grupę ir parodė, ką veikia patys. Meškiai su bitutėmis skaitė, skaičiavo, programavo, sportavo, konstravo  ir piešė.

Mokytoja A. Valiukaitė su „Bitučių“ grupės vaikučiais perskaitė knygelę „Ševeliūra“ ir sukūrė savo įsivaizduojamas ševeliūras.

„Boružiukai“, dalyvaudami projekte, lankėsi Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje, klausėsi pasakos „Meškių istorijos. Svajonių sodas“. Grįžę į grupę su mokytoja A. Rapkevičiene skaitė knygas „Laimė yra Lapė“, „Diena, kai nieko nenutiko“, piešė įsimintiniausius veikėjus ant šviesos stiklų. O iš spagečių siūlų kūrybiškai išraitė savo  laimę.

Ankstyvas santykis su knyga padeda ne tik plėsti žodyną, lavinti emocinį intelektą, bet ir mokytis sutelkti dėmesį, vertinti ir analizuoti gaunamą informaciją.

Labai džiaugiamės tokiais projektais ir noriai juose dalyvaujame. Tai didelė nauda ne tik vaikams, bet ir mums, mokytojams, kai galime dalintis naujais patyrimais ir semtis idėjų iš kolegų.

Pasvalio lopšelio-darželio „Liepaitė“ mokytojos Ritutė Milašienė ir Monika Parlamis

Dalintis Facebook