Paieška
lt en

Konferencijoje – apie valdovus, žemėlapius ir... alų

Konferencijoje – apie valdovus, žemėlapius ir... alų

Gruodžio 8 d. 12 val. Pasvalio krašto muziejus kviečia į mokslinę istorijos konferenciją „Iš penkių šimtmečių istorijos: Pasvalio praeities fragmentai“, skirtą miesto 525-ųjų metų sukakčiai. Konferencijoje pranešimus skaitys Lietuvos istorikai, savo tyrinėjimais atskleidę ne vieną mūsų šalies ir Pasvalio krašto istorijos paslaptį.

Lietuvos istorijos instituto istorikė dr. Gitana Zujienė kalbės apie XV a. pabaigos realijas. Kaip atrodė to meto gyvenimas valdovo dvare? Juk būtent didysis kunigaikštis Aleksandras 1497 m. savo parašu patvirtino privilegiją, leidusią Pasvaliui tapti miestu. Vienas svarbiausių mūsų miesto istorijos epizodų įvyko lygiai prieš 465 metus, kuomet čia susitiko Žygimantas Augustas ir Vilhelmas Fiurstenbergas. Ką jie veikė Pasvalyje ir kodėl jų pasimatymas buvo svarbus Lietuvai ir visam regionui? Apie tai papasakos Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto lektorius Vigintas Stancelis: „1557 m. Pasvalio sutartys: prielaidos ir pasekmės“. Šie įvykiai turėjo ir kitas, galbūt netikėtas, pasekmes. XVI amžius įrašė Pasvalio vardą ne tik sutartyse, bet ir kartografijoje. Miestas anksti atsirado Baltijos regiono žemėlapyje, pralenkė net didesniuosius šalies miestus. Senuosius žemėlapius tyrinėjo ir jų vaizdais bei istorijomis pasidalins istorikas Gražvydas Balčiūnaitis. Konferencijoje išgirsime liudijimų apie XX a. vidurio kovas už laisvę ir joms vadovavusius vyrus. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikas dr. Darius Juodis supažindins su partizanais – buvusiais Lietuvos kariuomenės karininkais, kilusiais iš Pasvalio krašto. Na, o konferenciją užbaigs geriausias Lietuvos kulinarijos istorijos specialistas, mūsų kraštietis prof. dr. Rimvydas Laužikas. Jis pasiūlys pakeliauti po Šiaurės Lietuvą ir patirti, kaip šiuose kraštuose reiškėsi alaus tradicija kaimo etnografinėje aplinkoje bei dvaro kultūroje.

Konferenciją organizuoja Pasvalio krašto muziejus, finansuoja Lietuvos kultūros taryba, remia Pasvalio rajono savivaldybė. Maloniai kviečiame!

Pasvalio krašto muziejaus informacija

Dalintis Facebook