Paieška
lt en

Maisto / virtuvės atliekų rūšiavimas Pasvalyje. Aktualijos

Maisto / virtuvės atliekų rūšiavimas Pasvalyje. Aktualijos

Nuo 2024 m. sausio 1 d. Lietuvos gyventojai privalo atskirai rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas, nes tai ES valstybes nares įpareigoja daryti Atliekų pagrindų direktyva. Ši direktyva numato, kad nuo 2024 m. biologinės atliekos (biologiškai skaidžios sodų ir parkų atliekos, maisto ir virtuvės atliekos iš namų ūkių, biurų, mažmeninės ir didmeninės prekybos, viešojo maitinimo įstaigų) turi būti surenkamos atskirai arba sukompostuotos namų ūkiuose.
Panevėžio regiono savivaldybėse pasirengimas atskirai surinkti maisto / virtuvės atliekas jau pradėtas praėjusių metų paskutinį ketvirtį, t. y. daugiabučių namų kvartaluose kolektyvinių atliekų  konteinerių aikštelėse buvo pastatyti kolektyviniai, o individualių namų gyventojams buvo išdalinti individualūs konteineriai maisto / virtuvės atliekoms rūšiuoti. Maisto / virtuvės atliekos į tuos konteinerius gali būti išmetamos plastikiniuose maišuose, kurie yra atskiriami ir perdirbami, popieriniuose maišeliuose arba be maišelių – tiesiog jas tiesiai išmetant į konteinerį. Kad gyventojams būtų patogiau maisto ir virtuvės atliekas atskirti nuo mišrių komunalinių atliekų, buvo išdalinti patogūs virtuvės / maisto atliekų kibirėliai.
Maisto atliekos, tai bet koks atliekomis virtęs maistas. Į maisto atliekų konteinerius reikia mesti mėsos, žuvies, pieno bei kitų maisto produktų, vaisių bei daržovių likučius, pavyzdžiui, bulvių lupenas, bananų, įvairių vaisių žieves, taip pat arbatos tirščius bei pakelius, kavos tirščius ir jų filtrus, riebalais ir kitais maisto produktais suteptą popierių (išskyrus pakuotes), servetėles ir popierinius rankšluosčius, kambarinius augalus ir jų dalis, sodo ir daržo atliekas, piktžoles.  O tokių atliekų tikrai susidaro kiekvienuose namuose.
Į maisto atliekų konteinerius negalima mesti plastikinių, stiklinių ir metalinių pakuočių, plastiko, stiklo, metalo, virtuvinių kempinėlių ir šluosčių, žurnalų, laikraščių ir kitaip chemiškai apdoroto popieriaus, skysto maisto, tabako gaminių, vaistų, pavojingų atliekų.
Atkreipiame dėmesį, kad metant maisto ir virtuvės atliekas į mišrių komunalinių atliekų konteinerius yra užteršiamos tuose pačiuose konteineriuose esančios kitos, dar tolimesniam perdirbimui tinkančios komunalinės atliekos, todėl jas mechaniniuose rūšiavimo įrenginiuose sunkiau atskirti, o kartais tai padaryti net neįmanoma. Ir atvirkščiai – mišrių atliekų konteineriuose esančios smulkios plastiko, stiklo dalelės užteršia biologines atliekas, todėl jas apdorojus gauta medžiaga (techninis kompostas) tinka tik sąvartynų perdengimo sluoksniams formuoti. Tad jeigu biologines atliekas rūšiuotume iš karto, jos būtų daug švaresnės, o iš jų pagaminama vertinga dirvožemiui trąša – kompostas. Yra skaičiuojama, kad Lietuvoje maisto atliekų kiekis mišriame komunalinių atliekų sraute sudaro apie 15 proc., o vienam šalies gyventojui tenka vidutiniškai 41 kg maisto atliekų per metus.
Informuojame, kad maisto / virtuvės atliekų konteinerių aptarnavimas šaltuoju laikotarpiu (sausio, vasario ir kovo mėnesiais) bus vykdomas kas 4 savaites, o šiltuoju laikotarpiu (nuo balandžio iki lapkričio mėnesio) – kas 2 savaites. Gyventojai neturėtų nerimauti dėl nepilnai užpildyto maisto atliekų konteinerio: net ir nepilnai užpildytus juos vežėjas ištuštins pagal nustatytą grafiką, atskiras mokestis nėra skaičiuojamas.

Konteinerių aptarnavimo grafikus galima rasti savivaldybės interneto svetainėje  Atliekų surinkimo ir konteinerių priežiūros grafikai | PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖ (pasvalys.lt) arba UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras internetiniame tinklapyje https://pratc.lt/atlieku-isvezimo-grafikai/ ir atliekų vežėjo AB „Panevėžio specialus autotransportas“ interneto svetainėje https://psa.lt/maisto-atlieku-surinkimo/.

Dalintis Facebook