Paieška
lt en

Skelbiami „Atliekų kultūros“ egzamino rezultatai

Skelbiami „Atliekų kultūros“ egzamino rezultatai

Balandžio 29 d. visi Lietuvos gyventojai galėjo dalyvauti antrąkart rengtame „Atliekų kultūros“ egzamine. Ši Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro („VAATC“) darbuotojų iniciatyva rengiama siekiant suteikti galimybę prasmingai praleisti laiką ir kartu pasitikrinti savo žinias apie rūšiavimą, ekologiją ir atliekų tvarkymą. Egzamino metu buvo galima ne tik sužinoti apie rūšiavimo naujienas bei išmokti ką nors naujo, tačiau ir laimėti specialių prizų.
Šiemet „Atliekų kultūros“ egzaminą išbandė net apie 14 tūkst. žmonių iš visų Lietuvos savivaldybių. Daugiausiai sprendžiančių egzaminą buvo iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos rajono ir Alytaus. Dalyvių amžius taip pat buvo įvairus. Egzamine aktyviai dalyvavo tiek pradinių klasių moksleiviai, tiek studentai ar vyresnieji. Vyriausiai „Atliekų egzamino“ dalyvei – 72-eji.
Jau tradicija tapo ir tai, kad egzamine gausiai dalyvaujama ugdymo įstaigose. Šiemet čia savo žinias nusprendė patikrinti moksleiviai iš 252 mokyklų.
Kaip dar prieš patį egzaminą sakė VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius, šis projektas jau rado savo vietą ir džiugu, jog sulaukia nemažo žmonių dėmesio.
„Noriai įsitraukė ir savivaldybės, ir patys žmonės. Šis egzaminas puikiai parodė, kad visos grupės – tiek atliekų tvarkytojai, tiek gyventojai gali susitelkti ir parodyti, koks tai svarbus, o kartu ir įdomus kasdienybės aspektas. Kartu čia atsiranda ir varžymosi elementas“, – sakė T. Vaitkevičius.
Kaip ir praėjusiais metais, egzaminas, kurio klausimai apėmė rūšiavimo, tvarumo, ekologijos bei atliekų surinkimo sritis, buvo sudarytas atsižvelgiant į dalyvių amžių – pradinių (1–4) klasių mokiniai turėjo atsakyti į 15 uždarų testo klausimų, tuo tarpu, visiems vyresniems teko 30 uždarų testo klausimų. Į visus klausimus atsakyti dalyviai turėjo per 45 minutes, o kiekvienas teisingas jų atsakymas buvo vertinamas vienu tašku. Priklausomai nuo teisingai atsakytų klausimų kiekio, dalyviai buvo apdovanoti virtualiais pažengusiojo, žinovo arba eksperto diplomais.
Net 299 egzamino dalyvių buvo įvertinti eksperto diplomais. Vyresniųjų grupėje norint tapti ekspertu teisingai reikėjo atsakyti į 24 klausimus iš 30. Tuo tarpu jaunesniųjų grupėje teisingų atsakymų turėjo būti 11 iš 15.
VAATC atstovai atskleidė, kad geriausiai jaunesniųjų grupėje sekėsi atsakyti į klausimus, ko negalima mesti į tekstilės atliekų surinkimo konteinerį, kokių atliekų negalima mesti į stiklo atliekoms skirtą konteinerį, kokios atliekos gali būti kompostuojamos bei ką daryti su keliomis kartoninėmis dėžėmis. Tuo tarpu vyresniųjų grupėje geriausiai atsakyta į klausimus, kur išmesti nuo plastikinių butelių pasimetusius kamštelius, kokioms atliekoms skirtas mėlynos spalvos atliekų surinkimo konteineris, ko negalima daryti su tinkamais naudoti, bet nebereikalingais daiktais ir ką daryti, kad kuo mažiau išmesti maisto atliekų.
Jaunesniųjų grupėje mažiausiai teisingų atsakymų surinko klausimas, kur reikia išmesti stiklinį indą su nebenaudojamais dažais. sudėtingiausiai vyresniems dalyviams sekėsi spręsti klausimus apie tai, kokia veikla pripažįstama geriausiu būdu, leidžiančiu maksimaliai sumažinti neigiamą atliekų poveikį aplinkai, nuo kada Lietuvoje maisto atliekos turi būti surenkamos atskirai ir nemaišomos su kitų tipų atliekomis, kiek vienetų šiukšlių randama paplūdimiuose bei kiek laiko netinkamai išmesta nuorūka gali teršti aplinką.
Galime pasidžiaugti, kad „Atliekų kultūros“ egzamine dalyvavo ir 173 Pasvalio rajono gyventojai, daugiausia iš viso Panevėžio regiono!!!
Organizatoriai įvardijo tris egzamine dalyvavusius ir aukščiausius rezultatus parodžiusius Pasvalio rajono dalyvius. Visi trys – Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos moksleiviai. Savivaldybė už geriausiai parodytus rezultatus įsteigė prizus, kurie moksleiviams bus įteikti asmeniškai.

Pasitikrinti savo žinias ir toliau gali kiekvienas norintis – tereikia apsilankyti egzamino internetinėje svetainėje (aktyvuoti linką: https://www.delfi.lt/apps/ak-egzaminas/) ir paspausti „Spręsti“. Tam nereikia net registracijos.

Įvertinę šių metų egzamino rezultatus, egzamino organizatoriai planuoja jį rengti ir kitais metais.

Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus informacija

Dalintis Facebook