Paieška
lt en

„Orvido verdenė“ Pasvalyje

2022-06-17
Pasvalio krašto muziejus

Birželio 22 d. (trečiadienį) 17 val. Pasvalio krašto muziejuje rengiamas vakaras, skirtas menininko, skulptoriaus, brolio pranciškono Viliaus Orvido 70-osioms gimimo ir 30-osioms mirties metinėms. Žiūrėsime filmą „Orvido verdenė“ ir šešias vaizdines instaliacijas skirtingose muziejaus erdvėse. Renginyje dalyvaus filmo autorius A. Dirdovskij.
Kas sieja garsųjį vienuolį, retos dvasinės šviesos žmogų – Orvidų sodybos-muziejaus Kretingos rajone įkūrėją ir puoselėtoją su Pasvaliu? Tai V. Orvido mama. Morta Bieliauskaitė gimė Skietelių kaime, tuometiniame Girsūdų valsčiuje, 1938 m. Salantų bažnyčioje susituokė su Kazimieru Orvidu.
Vieniems Orvidų sodyba – nesąmonių ar absurdo muziejus, vyresnės kartos žmonėms pasipriešinimas sovietinei sistemai. Jonas Mekas žavėjosi Orvidų sodyba ir rašė: „Orvido sodyba yra paminklas, himnas, odė individualizmui, žmogaus sielai; manifestas prieš viską, kas nori užgniaužti žmogaus individualumą“.
Iš akmenų, galingų ąžuolų kelmų ar kamienų, keistų senovinių buities rakandų ir kitų objektų V. Orvidas formavo didžiulę trikampio formos instaliaciją, performansą ar net teatrą. Pagrindinius vaidmenis čia vaidino skirtingi, nuo sunaikinimo išgelbėti akmenys, kuriuos jis rinko visą gyvenimą. „Akmens neįvertinimas – tai vienas didžiausių barbarizmų. Kiekvienas akmuo yra nepakartojamas. Dviejų tokių pačių nėr. Visokių spalvų, atspalvių. Akmuo turi kažkokį šauksmą, ir aš neturėjau jėgos pasipriešint. Daugsyk galvodavau viską mest, pasitraukt, bet negalėjau. Jaučiau pasitenkinimą. Viską, net mašiną atidaviau iki paskutinio siūlo tam reikalui. Atidaviau sąžiningai. Tam, kad galėčiau susirinkt, parodyt – va, kokie buvo akmenys. Seniau niekas dėmesio nebūt kreipęs, nes buvo pilni laukai, kilometrais. Čia ne man to reik. Čia ateities kartoms“,– yra sakęs V. Orvidas.
Ši legendinė asmenybė gyva žmonių atmintyje yra sukurti keli dokumentiniai filmai. Pats naujausias – plačiai žinomo visoje Europoje, Kyjivo kinematografininko Aleksandr Dirdovskij „Orvido verdenė“. Pasvalio krašte kelias dienas viešėsiantis režisierius ieškos „Orvido verdenių“ Pasvalyje – sąsajų su V. Orvido motinos gimtuoju kraštu. Planuojama filmuoti literatūrinį renginį „Krinčino verdenės“, sukurti projekciją apie giliausią Lietuvos urvą – Žalsvąjį šaltinį Pasvalyje ir kitas unikalias vietas. 
A. Dirdovskio filmų ir vaizdų jungties vakaro metu muziejuje, užfiksuoti neįprasti objektai bus rodomi nestandartinėje aplinkoje. Vienu metu demonstruojamas vaizdines instaliacijas papildys unikalus muzikinis garso takelis.

 

Pasvalio krašto muziejaus informacija