Paieška
lt en

Pirmoji šalyje ORC jėgainė pastatyta AB „Panevėžio energija“ eksploatuojamoje Rokiškio katilinėje

2023-12-01
Pirmoji šalyje ORC jėgainė pastatyta AB „Panevėžio energija“ eksploatuojamoje Rokiškio katilinėje

AB „Panevėžio energija“ tapo pirmoji šilumos tiekimo įmonė, sumontavusi Rokiškio katilinėje organinio Renkino ciklo (ORC) principu veikiantį įrenginį, gaminsiantį elektros energiją katilinės reikmėms.

Bendrovė neapsiriboja eksploatuojamų regione biokuro katilinių rekonstravimo projektų įgyvendinimu, bet ir toliau siekia energetinio efektyvumo šilumos gamyboje. 

Siekdama mažinti šilumos gamybos sąnaudas, o kartu ir šilumos kainą, bendrovė elektros energiją  gamina ne tik įrengdama saulės fotovoltines elektrines katilinėse, bet ir išnaudodama pažangias technologijas. Būtent įdiegta 105 kW nominalios galios ORC įrenginio technologija leis išnaudoti Rokiškio miesto katilinėje biokuru gaminamą šilumą ir papildomai gaminti elektros energiją. To paties šilumos gamybos proceso metu  bus gaminama ir elektros energija  reikalinga biokuro katilams. Prognozuojama metinė elektros energijos gamybos apimtis sieks apie 600 MWh, tai sudarys 30 proc. Rokiškio katilinėje sunaudojamo metinio elektros energijos poreikio.

Šiandien ORC įrenginiai yra vienas novatoriškiausių būdų šilumą paversti elektros energija. Jie yra panašūs į tradicines garo turbinas, tačiau vietoje vandens garo naudojamas organinio skysčio garas. Tokia ORC sistema užtikrina saugų, sklandų ir visiškai automatizuotą garo generatoriaus veikimą.

Įdiegta ORC sistema Rokiškio katilinėje leis bendrovei naudoti aplinkai draugišką žalią elektros energiją bei mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų susidarymą, nes elektros energija bus gaminama panaudojant šilumą iš atsinaujinančių išteklių – biokuro. Numatomas metinis į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų sutaupymas sudarys apie 115 tonų CO2 ekvivalento.

„Investicijos į bendrovės reikmėms reikalingą elektros gamybą yra vienas iš vykdomų kompleksinių veiksmų, kuriais siekiame efektyvesnės šilumos gamybos, mažesnės taršos ir šilumos kainos“, – sako AB „Panevėžio energija“ generalinis direktorius Petras Diksa.

AB „Panevėžio energija“ investicijos į Rokiškio šilumos ūkio modernizavimą, įrengiant ORC principu veikiančią turbiną, sieks 680 tūkst. eurų.

AB „Panevėžio energija“ yra regioninė įmonė, kuri gamina ir tiekia šilumą bei karštą vandenį Panevėžio, Kėdainių, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Zarasų miestų ir rajonų vartotojams. Šilumos gamybos efektyvumas sudaro prielaidas mažinti šilumos kainą visiems AB „Panevėžio energija“ centralizuoto šilumos tiekimo vartotojams visose regiono savivaldybėse.

Nuotr. Organinio Renkino ciklo įrenginys Rokiškio katilinėje

Dalintis Facebook