Paieška
lt en

Žiemą stogo valymas ir varveklių šalinimas – rūpestis pastato prižiūrėtojui

2022-12-19
Žiemą stogo valymas ir varveklių šalinimas – rūpestis pastato prižiūrėtojui

Iškritus dideliam sniego kiekiui susidaro apkrovos pastatų stogams ir gali kilti pavojus stogo konstrukcijoms. Dėl sunkaus storo sniego sluoksnio gali atsirasti įtrūkių namo konstrukcijose,  pastato deformacijos, įtrūkiai ar net statinio avarija. Ant stogų susikaupusį sniegą privalu šalinti. Ekspertai teigia, kad didžiausias leidžiamasis sniego ant stogo storis – 20 centimetrų, stogo tvirtumas priklauso nuo namo tipo. Sniego masės kaupimasis kelia grėsmę nedideliems mediniams pastatams ir konstrukcijoms plokščiu stogu. Nevalytas sniegas tankėja nuo savo svorio. Sniegas saulėtomis dienomis šiek tiek aptirpsta, sutankėja, naktį sušąla, todėl stogo dangai tenka didelė apkrova. Taip atsiranda rizika, kad prasidėjus atodrėkiui gali įlūžti būtent mažų pastatų stogai, gali būti pažeistos pastato konstrukcijos. Sniegas ant nelygaus paviršiaus išsilaiko ilgesnį laiką ir, kai lauke atšyla, tirpsta pamažu, o ne staiga. Tai padeda apsaugoti stogo dangą ir nedeformuoja latakų. Ant stogų įrengtos sniego užtvaros apskaičiuotos tam tikroms apkrovoms – pernelyg stora sniego danga tvirtinimus gali deformuoti arba nulaužti.

Natūraliuoju būdu varvekliai atsiranda dėl dienos temperatūros svyravimų ir sparčiausiai „auga“ tada, kai oro temperatūra dieną būna apie +5 °C, o naktį – iki -10 °C. Dėl prastos stogo dangos šilumos izoliacijos susidaro varvekliai ir net ištisi ledo luitai. Dideli varvekliai ar ledo gabalai, veikiami gravitacijos, gali nuplėšti stogo kraštus. Jei užšąla vanduo, besikaupiantis latakuose, galimas net vamzdžio trūkimas. Varvekliai gali būti pavojingi namo gyventojams, praeiviams, transportui.

Mechaniškai šalinant sniegą, reikia būti labai atsargiems, nes yra didelė rizika susižeisti arba paslysti ir nukristi nuo stogo. Šiuolaikinės technologijos leidžia atlikti įvairius varveklių ir sniego valymo darbus minimaliai dalyvaujant žmonėms, todėl labai sumažėja traumų rizika. Sniego valymą geriau patikėti patyrusiems specialistams, turintiems specializuotą įrangą.

Primename, kad Lietuvos Respublikos statybos įstatymas įpareigoja prižiūrėti pastatus, o žiemos metu būtina stebėti, kad nesikauptų sniegas ir ledas prie sienų, lietvamzdžių, švieslangių, langų ir kitų atitvarų vertikaliųjų paviršių, o jam susikaupus – saugiai pašalinti nuo šio paviršiaus toliau nei 2 m atstumu. Pastatų priežiūrą organizuoja savininkas, techninis prižiūrėtojas. Pastebėjus pastato pakitimus, kreiptis į pastato techninį prižiūrėtoją, kuris įvertina pastato būklę ir imasi priemonių pažeidimams šalinti.

Patarimai, kaip nuo sniego apsaugoti namus bei jame esantį turtą:

1. Nukaskite sniegą ir nuo sutapdintų stogų, kurie yra horizontalūs, ir nuo abiejų šlaitinių stogų pusių. Jei stogas nuvalomas tik namo priekyje, svoris tampa netolygus ir situacija dar labiau pablogėja.
2. Saugokite lietvamzdžių sistemą, nes sunkus, sudrėkęs sniegas gali nulaužti lietaus nuvedimo latakus ir lietvamzdžius privačiuose namuose.
3. Saugokite stogelius virš durų, nes jie neatlaiko storo sniego sluoksnio ir įlūžta.
4. Nukaskite sniegą nuo terasos, kad vanduo neprasiskverbtų į pastatų rūsį.
5. Bent vieno metro atstumu nuo pastato atkaskite sniego pusnis aplink visą pastatą ir kuo toliau jį nustumkite nuo statinių.
6. Daugiau dėmesio atodrėkio grėsmėms turėtų skirti gyventojai, kurių namai stovi šlaituose bei lomose. Staigaus atodrėkio metu žemė nesugeba sugerti dėl tirpstančio sniego atsiradusio didelio kiekio vandens ir pastatas ar vienas jo šonas atsiduria vandens apsuptyje. Todėl sniegą aplink pastatą reikėtų periodiškai valyti gerokai didesniu spinduliu nei įprasta.
7. Namų savininkai ar būsto priežiūros įmonės žino apie savo pareigą prižiūrėti pastatus, kad jie nekeltų grėsmės kitų saugumui, ir ją turi vykdyti. Tačiau pirmiausia patys įvertinkite, ar saugu šalia pastato palikti automobilį, ar nėra grėsmės einant šaligatviu palei namą.
8. Jei sniegas ar varvekliai nuo stogo nukrenta ant kaimynų automobilio ar kito turto, nuostolius atlyginti gali tekti namo savininkui. Tokiu atveju gelbsti būsto savininko civilinės atsakomybės draudimas.

Dalintis Facebook