Paieška
lt en

Autonominiai dūmų ir smalkių detektoriai gali apsaugoti mūsų gyvybe

2025-04-25
Autonominiai dūmų ir smalkių detektoriai gali apsaugoti mūsų gyvybe

Šiais metais tradiciškai Pasvalio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai vykdo akcijas „Padėk artimui“, „Saugūs namai“, „Daugiabučiai namai be gaisrų“, „Po gaisro“ ir kt. Akcijos truputi skiriasi savo pobūdžiu ir tikslais, bet pagrindinis visų akcijų tikslas – gyventojams padėti apsisaugoti nuo gaisrų bei užkirsti galimybę gaisrui išplisti. Akcijų metu atkreipiamas gyventojų dėmesys į jų būstuose naudojamų šildymo, elektros, dujinių įrenginių gaisrinę būklę, patariama, kaip juos saugiai eksploatuoti. Būstuose ugniagesiai pagal galimybes tvirtina autonominius dūmų detektorius. Detektorių paskirtis – garsiniu signalu perspėti patalpose esančius žmones apie gresiantį pavojų. Jų veikimo principas toks: patalpoje susikaupus tam tikrai dūmų koncentracijai skleidžiamas šaižus garso signalas, reiškiantis pavojų.

Šiemet Pasvalio rajono savivaldybės dėka buvo pasirūpinta rajono neįgaliųjų draugijos narių saugumu. Savivaldybės administracija nupirko ir išmaniųjų autonominių dūmų detektorių su Wi-Fi, valdomų nuotoliniu būdu iš mobilaus telefono. Programėlės pagalba, dūmų detektorių galima valdyti iš bet kurios vietos. Galima patikrinti detektoriaus akumuliatoriaus būseną, įvykių istoriją ir gauti tiesioginius pranešimus, jei detektorius aptinka grėsmę. Nuotolinis stebėjimas taip pat leidžia dalytis įrenginio valdymu su kitais šeimos nariais, o tai padidina saugumo jausmą. Tai puikus sprendimas šeimoms ir bendruomenėms, kurios rūpinasi savo artimųjų saugumu. Išmaniuosius detektorius Pasvalio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai įrengė rajono neįgaliųjų draugijos narių, kurie juda ratelių pagalba, būstuose.   

Ugniagesiai prašo kiekvieno būsto valdytojo įsirengti ne tik autonominius dūmų detektorius, bet ir smalkių (anglies monoksido) detektorius.

Liaudies išmintis sako, kad roges žiemai reikia ruošti vasarą, todėl ugniagesiai primena, kad kūrenant krosnis, pavojų gyvybei gali kelti ne tik ugnis ir dūmai, bet ir kūrenimo metu susidariusios smalkės. Todėl, iškūrenę krosnį, per anksti neužstumkite sklendės. Ją galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Išsiskiriančios smalkės labai pavojingos, nes apsinuodijimas jomis gali baigtis mirtimi. Jos bespalvės ir bekvapės, patekusios į kraują net 200 kartų sparčiau nei deguonis jungiasi su hemoglobinu. Tai sutrikdo organizmo aprūpinimą deguonimi, pradedama dusti, pažeidžiama centrinė nervų sistema ir laiku nesuteikus žmogui pagalbos, jį gali ištikti mirtis. Pirmieji apsinuodijimo smalkėmis požymiai – lengvas apsvaigimas, mieguistumas, vėliau netenkama sąmonės. Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsdami kvieskite medikus, o patalpas gerai išvėdinkite. Taip pat dera žinoti, kad žmones, buvusius smalkėmis užterštoje patalpoje, taip pat būtina vežti į ligoninę, kad medikai įvertintų jų būklę, nes apsinuodijimo požymiai gali pasireikšti ir po kurio laiko. Be to, moksliniai tyrimai rodo, kad rūkančiųjų kraujyje apie 20 proc. hemoglobino jau būna paveikta anglies monoksido ir jis neatlieka savo funkcijos, todėl ir nedidelės smalkių koncentracijos pakanka, kad tokiems žmonėms kiltų grėsmė gyvybei. 

Todėl gaisrinės saugos pareigūnai rekomenduoja įsirengti smalkių (anglies monoksido) detektorius. Jiems suveikus reikia nedelsiant palikti namus ir kviesti pagalbą, nes smalkės – nematomas ir labai pavojingas žudikas.

Pasvalio rajono gyventojus, norinčius ugniagesių konsultacijos gaisrinės saugos klausimais dėl būsto gaisrinio stovio gerinimo ir/ar pageidaujančius ugniagesių apsilankymo jų būstuose, prašome skambinti tel. Nr. 0 614 91256.

Geriau savo būstu pasirūpinti iš anksto, nes išvengti gaisro lengviau nei jį užgesinti.

PAGD prie VRM Panevėžio PGV Pasvalio PGT informacija

Dalintis Facebook