Paieška
lt en

Kelionės į ekslibriso ir fotografijos pasaulį

2023-04-06
Kelionės į ekslibriso ir fotografijos pasaulį

Pasvalio krašto muziejus kviečia leistis į dvi netikėtas keliones. Muziejaus parodų salėse rasite keletą naujienų kraštietės, grafikės Lolitos Braza parodą „Ekslibriso kelionė. Stotelė Pasvalys“ bei nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2022“ finalininkų darbų parodą.

Trumpa stotelė Pasvalyje

„Ekslibrisas, pasibeldęs į mano gyvenimą paauglystėje, apsigyveno ir savas jau daug metų. Rimčiau tuo pradėjau domėtis vaikų dailės mokykloje, kur negaląstais rėžtukais susipjausčiau rankas. Entuziazmas neapleido. Studijų metais kūriau kaip prisukta, tik nežinojau kam galėtų prireikti tų ekslibrisų. Galvojau, kad darau labai gerą darbą, o kartais atrodė, kad šis žanras niekam neįdomus. Domėjausi ir galvojau ar tikrai ekslibrisas yra pritaikomas, kur jo istoriškumas, o svarbiausia meniškumas... Šiandien man taip nebeatrodo.

Knygos ženklas tampa priežastimi susipažinti ir susidraugauti, kaskart nudžiuginti ir atverti naujus požiūrio horizontus. Ekslibriso kūryba – mano privati erdvė, kur galiu klysti, svajoti, improvizuoti, keisti ir turėti savąjį raiškos stilių. Sukūrusi knygos ženklą galiu jį paslėpti, netgi suplėšyti, jei manau, kad jis man nepatinka. Kartais nematoma jėga verčia iš naujo perdaryti kaip švarraštį.

Dar įdomiau, kai ekslibrisas tampa dovana – žmogui nežinant įamžinu jį ir nudžiuginu. Truputį egoistiška, bet rodydama dėmesį gaunu jo atgalios su kaupu. Sukuosi pažįstamų žmonių rate, žaviuosi naujais atrastais bičiuliais bei mintimis grįžtu į praėjusį laiką, kuriam senaties terminas negalioja“, – ekslibrisų dailininkė Lolita Braza.

Pasak grafikės, smagu yra leistis į paieškų keliones, domėtis žmogumi, kurio žino tik pavardę. Dar labiau užkabina emocijomis perpildytas bendravimas ar tiesiog nuojauta, koks turi būti ekslibrisas vienam ar kitam asmeniui. Ji tarsi paukštis su vidine navigacija, grįžta į savo tėvų, senelių ir prosenelių žemes pasirinkusi Pasvalio krašto kryptį.

Atskleisti 2021-ųjų metų sunkumai ir džiaugsmai

Fotografijos mylėtojai kviečiami aplankyti nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2022“ finalininkų darbų parodą, kurioje įvairiais rakursais atskleidžiami 2021-ųjų metų sunkumai ir džiaugsmai. Šiemet beveik šimtas fotografų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių pateikė komisijos vertinimui virš trijų tūkstančių nuotraukų, kuriose užfiksuoti ne tik svarbiausi praėjusiais metais šalį sukrėtę geopolitiniai ir socialiniai įvykiai, bet ir po poros pandemijos metų naująjį ritmą po truputį atrandanti kultūra, sportas, gamtosauga bei kitos mūsų gyvenimo sritys.

Konkurso komisijos nariai – fotožurnalistai Liis Treimann (Estija), Maxim Dondyuk (Ukraina) ir Herkus Milaševičius (Lietuva) bei poetas, savaitraščio „Literatūra ir menas“ vyriausiasis redaktorius Gytis Norvilas ir dailėtyrininkė, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus istorinės fotografijos kuratorė Ugnė Marija Makauskaitė, skyrė nepaprastai daug laiko ir dėmesio nuotraukų bei jų aprašų peržiūrai ir vertinimui. Kalbėdami apie šių metų nuotraukas, komisijos nariai pastebėjo įdomių ir netikėtų kadrų gausą kategorijose „Gamta ir jos apsauga“, „Kultūra“ bei „Kariuomenė“. Jie atkreipė dėmesį į temos atskleidimo įvairovę naujoje kategorijoje „Sveikiau“ ir didelį lyriškų, kasdienio gyvenimo akimirkas fiksuojančių fotopasakojimų pasirinkimą. Tradiciškai iš visų į metraštį ir parodą patekusių nuotraukų kolegos patys išrinko jiems labiausiai patikusį kadrą, kurio autoriui atitenka „Kolegų prizas“. Ši tradicija itin svarbi spaudos fotografų bendruomenei – tai galimybė kasmet įvertinti vieno iš kolegų talentą, gerą akį, greitą reakciją ir sąmojį.

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ tikslas – ne tik įvertinti praėjusių metų fotografų bendruomenės pasiekimus. Matant pastarųjų poros metų politinį klimatą, atsiranda labai stiprus poreikis viešai ir akivaizdžiai pabrėžti, kad Lietuvoje, skirtingai nei didžiosiose kaimyninėse šalyse, žurnalistai ir spaudos fotografai gali laisvai stebėti ir rodyti įvykius savo auditorijai, nerizikuodami savo laisve. Parodos pristatymas Vilniuje ir jos kelionė po Lietuvos miestus šiemet atrodo ypatingai prasminga, teikianti vilties bei primenanti, kad turime laisvę, dėl kurios verta kovoti.

Pasvalio krašto muziejaus informacija

Dalintis Facebook